Krutý rok 2024: Od února se nedoplatíme, potraviny půjdou brutálně nahoru. Kdo si nenakoupí dnes, přijde o desetitisíce korun

Ceny potravin v tomto roce opět porostou, což lidé nechtějí slyšet po schválení snížení daně z přidané hodnoty (DPH). Čekají nás brutální poplatky.

Zdražování potravin i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Čekají na nás brutální poplatky. Ceny potravin budou v tomto roce pravděpodobně opět stoupat, což mnozí politici nechtějí slyšet, zejména poté, co schválili snížení daně z přidané hodnoty (DPH) z 15 na 12 procent. Navzdory této změně však dojde k nárůstu cen klíčových surovin, a spotřebitelé se s tím budou muset vypořádat. Ti, kteří nepřijmou opatření a neudělají si zásoby, mohou čelit obtížné situaci, protože někteří lidé v obchodech pravděpodobně pocítí dopady cenového růstu.

Čeká nás zdražování a brutální poplatky

Dodavatelé potravin naznačili, že ceny potravin budou tento rok stoupat o 5 až 10 procent, což je značný nárůst. Zdražení se pravděpodobně projeví zejména u mlékárenských výrobků, a to z několika důvodů. Jedním z hlavních důvodů je pravděpodobně nárůst cen energií, zejména regulovaných složek ceny. Existuje však více faktorů, které na to mají vliv.

Helena Kavanová, mluvčí Potravinářské komory, zdůraznila významné faktory, jako je zvýšení DPH na vodné a stočné, nárůst nákladů spojených s obaly a likvidací odpadů, jak uvádí web Novinky. To znamená další brutální poplatky. Taktéž bude hrát roli rozhodnutí vlády o změně pravidel zaměstnávání na dohody, což uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza pro ČT24.

Rostoucí ceny potravin iZdroj fotografie: Depositephotos

Vláda slibovala opak

Vláda původně slibovala, že dojde k poklesu cen potravin, avšak vývoj směřuje opačným směrem. Ministr zemědělství Marek Výborný se domnívá, že potravináři většinou svůj vzestup cen připisují dražším energiím. Podle něj to však nemá vliv na vysoké ceny potravin, když jsou ceny energií v Česku v průměru Evropské unie. Snížení DPH by mělo pozitivní dopad na ceny potravin, ale historicky se ukazuje, že se pouze polovina snížení promítne do konečných cen pro zákazníky. Ekonom Vít Hradil upozornil, že zbylá polovina končí v marži podnikatelů, což může minimalizovat přínos snížení DPH pro spotřebitele.

Co říkáte na neustále rostoucí ceny potravin v českých obchodech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články