Klávesové zkratky ušetří i minuty drahocenného času a znatelně usnadní práci. Zapamatujte si ty nejpoužívanější

I když myší uděláte de facto cokoliv, klávesové zkratky vám ušetří spoustu zbytečných kliknutí. Stačí znát ty nejdůležitější a zrychlíte se i o více jak 100 %.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Klávesa F2 (horní řada nad čísly) vám dovolí snadno přejmenovat jakýkoli zvolený soubor nebo složku. Součinnost „Alt+F4“ zavírá jakékoli okno nebo program. Pokud už žádné není k dispozici, nabídne i vypnutí systému Windows. Smazali jste omylem nějaký text? Dokud jste si dokument neuložili, nic závažného se neděje. Klávesová zkratka „Alt+Backspace“ vám ztracený text vrátí zpátky. Jaké další vychytávky klávesnice nabízí?

Nejen nové složky a nové karty

Kombinace „Ctrl+Shift+N“ je poměrně multifukční nástroj. V případě použití na ploše počítače nebo v jiné složce vytvoříte složku zcela novou. Pokud ji stisknete v prohlížeči Google Chrome, vytvoříte novou anonymní kartu. S tím souvisí také zkratka „Ctrl+T“, která otevře novou kartu v libovolném prohlížeči. Stalo se vám, že jste naopak omylem důležitou kartu prohlížeče zavřeli? Nic není ztraceno, stačí „Ctrl+Shift+T“ a bude opět otevřena.

Jednou z nejužitečnějších klávesových zkratek nejen ve Windows je kombinace „Alt+Tab“, která dovoluje přepínat mezi všemi otevřenými okny. Hodí se zvlášť tehdy, když pracujete na více věcech najednou. Stisk „Ctrl+Esc“ vám zase okamžitě otevře nabídku Start systému Windows. Pro hodně lidí je klávesa Win (ta s vlaječkou) k ničemu, ale vůbec to tak není. Kombinace „Windows+L“ pomáhá rychlému odhlášení ze systému, ideální na pracoviště.

Klávesa s vlaječkou pokračuje

Děláte toho hodně najednou a začínáte se špatně orientovat? Zkuste kombinaci „Windows+M“. S její pomocí se všechna okna minimalizují na hlavní panel, a vy budete mít opět čistou pracovní plochu, tedy „čistý stůl“. S přehledem vám může pomoct také zkratka „Windows+Tab“, která zobrazuje veškerá aktuálně otevřená okna. Můžete se také vracet do minulosti a podívat se, co bylo otevřeno dříve v měsíci.

iZdroj fotografie: Pxhere

Velmi užitečnou funkcí a zkratkou je „Shift+Delete“, je však třeba ji používat uvážlivě. Zatímco normálně soubor nesmažete, ale jen vyhodíte do koše (odkud jde obnovit), tato zkratka koš obchází. Soubor tak rovnou odstraníte, logicky je ovšem o dost těžší ho opět získat. A na závěr naprostá klasika, kdy pomocí klávesnice otevřete aplikaci Správce úloh pomocí „Ctrl+Alt+Delete“. Na starších strojích fungovala také jako tzv. měkký reset.

Které další klávesové zkratky vás napadají? Podělíte se?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články