Jednou kliknete a máte po penězích: Po Česku se šíří nebezpečný e-mail, okrádá oběti o statisíce korun

Pokud vám přišel tento e-mail, raději byste si měli dávat obrovský pozor. Jakmile jednou kliknete, můžete přijít o skutečně velké peníze.

Notebook i Zdroj fotografie: Ajsm712 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Lidé jsou často náchylní k podvodům, protože ve spěchu a shonu spojeném s nákupy mohou snadno přehlédnout rizika. Stačí jediný zdánlivě neškodný e-mail a už můžete být obětí podvodu. Je důležité být obezřetný, protože v několika vteřinách mohou být ohroženy všechny peníze na účtu.

Zpráva vyžaduje zadání informací

Nedoporučuje se reagovat na podezřelé e-maily. V současné době jsou útočníci zaměřeni na populární e-shop Alza.cz. Tyto podvody nejsou přímo spojeny se serverem Alza, ale spíše se jedná o phishingové pokusy, kde útočníci zneužívají jméno společnosti. Většinou dostávají oběti podvodná sdělení o výherních soutěžích nebo zrušených platbách. Stačí, když poskytnete své bankovní údaje a informace o kartě, a hrozí ztráta peněz.

Různé formy podvodné zprávy

Podle upozornění společnosti se nejedná pouze o e-maily; častými podvody jsou i SMS zprávy a zprávy přes aplikaci Messenger. Podvodníci mohou poslat žádost o zaslání mobilního čísla s nabídkou „dárkového poukazu“ s logem společnosti. Odesílatel poté žádá o poskytnutí kódu z doručené SMS, což může vést k dalším zneužitím a finančním ztrátám. Podvodníci neútočí pouze na Alzu; server Novinky informuje o falešném webu oblíbeného řetězce Zara. Zákazníci, kteří nedokážou odhalit podvodné stránky a provedou objednávku, pravděpodobně přijdou o své peníze a objednané zboží. Abychom se vyhnuli těmto podvodům, existuje několik varovných znaků.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Jak poznat podvodníky?

Falešný e-shop Zary například neumožňuje platbu dobírkou, a lze zde platit pouze kartou. Další podezřelé detaily zahrnují nefunkční odkazy na sociálních sítích ve spodní části stránky. Bez ohledu na to, zda obdržíte falešný e-mail nebo nakoupíte na falešném e-shopu, důsledek bývá stejný – pravděpodobně přijdete o své peníze. Proto je klíčové být mimořádně obezřetný a využívat pouze ověřené webové stránky.

Setkali jste se již s podobným napadením podvodníky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články