Jednoduché způsoby, jak rozeznat nabitou baterii od vybité a neutrácet zbytečné za nové

Velké množství přístrojů a nejrůznějších chytrých pomocníků s napájením na klasické tužkové baterie. Jenže často se stává, že si doma vytvoříme zásobu vybitých a zároveň funkčních a nabitých baterií. Problém spočívá v tom, že obě tyto skupiny jsou často na jedné hromadě a je tak velmi složité poznat, která z nic se zrovna dá použít.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Pro protřídění zásob baterií i rychlou zkoušku ve chvíli, kdy budete hledat zdroj energie například do dálkového ovládání k televizoru skvěle poslouží následující testovací metody, které jsou založené na prosté fyzice. 

Test vybité nebo nabité baterie

Každá baterie je naplněná elektrolytickým roztokem, díky kterému dokáže fungovat. Jakmile je však vybitá, elektrolyt je pryč či se vyskytuje ve výrazně menší množství v porovnání s novou a nevyčerpanou baterií. Přesně obsah této látky nám přitom pomůže určit, jestli je baterie nabitá nebo vybitá. 

iZdroj obrázku: pixabay.com
Vybitá baterie je problém

Pro jednoduchý test vezměte baterii do ruky a zdvihněte do výšky zhruba deset až patnáct centimetrů nad pevný a rovný povrch. Stůl musí být hladký bez ubrusu a na podlaze nesmí být koberec. Baterii držte záporným pólem směrem k zemi.

Tento způsob testování bude fungovat na klasické jednorázové alkalické baterie. Pokud zůstane po pádu na stůl stát a nijak se neodrazí, je pravděpodobně vybitá. Naopak ve chvíli, kdy se několikrát odrazí, převrátí a podobně, obsahuje ještě nějaký elektrolyt, který se uvnitř přelévá a pohybuje, což je důvod i pohybu samotné baterie. Navíc platí, že čím víckrát se pohne, tím více je nabitá. 

Test lidským tělem

Druhou variantou, s jejíž pomocí můžete testovat i dobíjecí baterie, je použití vlastního těla. Protože každá buňka v lidském těle má mírná záporný náboj a jako vodič poslouží tekutina, bude to skvěle fungovat. Na záporný pól přiložte prst a vyplazeným jazykem se dotkněte druhého kladného pólu. Přítomnost energie poznáte okamžitě lehkým štípnutím. Když ucítíte jen malinké brnění nebo vůbec nic, pravděpodobně bude baterie vybitá a neposlouží tak jako zdroj energie. Před olíznutím si baterii očistěte od nečistot a nemusíte se bát, že by šlo o zdravotně závadný způsob, protože daný proud je skutečně minimální. 

iZdroj obrázku: pixabay.com
Jak rozlišit nabité od vybitých?

Tento způsob zkoušejte ale jen u malých a slabších baterií a rozhodně ne například u autobaterie, kde je již energie několikrát větší. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články