Své rozbité auto přestavěl na funkční motorku aneb Jak se Emile Lerayovi podařilo uniknout z pouště

Když se Emilu Lerayovi rozbil v roce 1993 na Sahaře jeho Citroën 2CV, dokázal si poradit. Využil části svého auta a velkou šikovnost a sestavil si nový dopravní prostředek.

i Zdroj fotografie: S vědomím Alastair Miller
                   

Tohle se stalo před čtvrt stoletím. Leray obdržel ocenění MacGyver roku, a to dokonce každý rok od samotné havárie. Nikomu se totiž od té doby nic tak fantastického nepodařilo, snad jen ve filmech. Tady se ovšem jedná o pravdivý příběh, který začíná vytřením si potu z očí a jasným vědomím, že mu dochází čas. Pokusy rozběhnout motorku sestavenou z dostupných dílů totiž zabraly 12 dní intenzivní práce.

Nemilosrdná Sahara a konflikt

Když s konstrukcí začal, myslel si, že to zabere nejdéle 3 dny. Taky věřil, že má zásobu vody asi na deset dní. Když se mu poslední zbytky vody odrážely v očích, byla to připomínka, aby uspěl co nejdřív. V opačném případě by se jednou budoucí nálezce opravdu zarazil, až by našel jeho kostru uprostřed všeho toho nepořádku. V první řadě neměl nikdy opouštět Tan Tan, teď se však chtěl hlavně vrátit. Díky bohu s sebou nevzal toho chlápka, který ho žádal o svezení.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Emile Leray

Leray byl francouzský elektrikář a pouště kolem Maroka pro něj nebyly ničím novým. Když onen osudový den roku 1993 opustil Tan Tan, mířil přímo na vojenskou základnu a neměl vůbec v úmyslu někde zastavovat. Marocká vojenská policie měla ovšem špatné zprávy. Mezi Marokem a Západní Saharou totiž na silnici zuřil vojenský konflikt, takže Leray dostal doporučení vrátit se přesně tam, odkud vyjel, tedy do Tan Tanu.

Zajížďka a schopné auto

Krom toho ho požádal jeden muž, aby ho vzal s sebou. Leray se však vymluvil na několik pravidel pojistky a sám vyrazil zpět s úmyslem objet celou blokádu. Citroën 2CV je dobré auto, Leray to ten den ale přehnal. Jakmile byl mimo dohled, stočil volant směrem do pouště, aby ho nikdo nesledoval. Terén byl velmi nepřívětivý a po nějaké době jízdy Citroën narazil na jeden z kamenů a zůstal stát uprostřed ničeho. Leray tak doslova ztroskotal, aniž by věděl, jak daleko se dostal.

iZdroj fotografie: S vědomím Emile Leray

Prohlídka odhalila zlomenou nápravu a kyvné rameno, což rozhodně nemohl sám opravit. Věděl, že je moc daleko od civilizace a má zásoby jen na několik dní. Řešení proto potřeboval opravdu rychle, protože po něm také nikdo nepátral – nebyl ani na normální cestě. Poté, co se vyspal, vstal druhý den s novým plánem. V první řadě sundal z auta karoserii, z níž si vytvořil pro následující dny provizorní domov, poté se dal do výroby motorky.

Jediná potenciálně funkční možnost

„Nemohl jsem se nikam dostat pěšky, bylo to prostě daleko,“ říká. „Přepnul jsem na mód přežití. Jedl jsem málo, hlídal jsem si zásoby vody a potravin, abych to vydržel co nejdéle.“ Z ponožek si udělal rukavice a začal bez nářadí rozebírat auto. Díly zpracovával pomocí dalších dílů a toho, co měl zrovna po ruce. Pevné kusy ohýbal, pak do nich vyškrábal díry a konečně je ohnul podle původního plánu. Dokonce si na motorku přidal i sedačku.

iZdroj fotografie: S vědomím Emile Leray

Šílenost výsledného výtvoru nemohl nikdo ukázat lépe než epizoda Bořičů mýtů, kde se snažili jeho postup zopakovat. Bez použití manuálu rozebrali stejný vůz (což bylo snadné), pak se pustili do výroby motorky. To už bylo těžší a dvakrát se to nepovedlo. Nejdříve zkoušeli verzi pro dva, což jim však vůbec nešlo. Pak to zkoušeli podle Lerayových fotek, ale nedokázali se na ní moc dlouho udržet. Takže opět neúspěch.

Nouze naučila Dalibora housti

Neuspěli, přestože neměli časový limit a byli na to dva. Leray si tak nechal svoji medaili MacGyvera. Když skončil, nazval svůj výtvor Desert Camel (Pouštní velbloud). Měl sotva dost vody na návrat do civilizace, ale dorazil tam – motorka fungovala. Jak se blížil k městu, zastavila ho policie, protože jel na ilegálním vozidle. Představte si jejich tváře, když jim povyprávěl svůj příběh. „Jasně, kámo, postav se támhle.“

iZdroj fotografie: S vědomím Emile Leray

A proč vlastně medaile MacGyvera? Angus MacGyver je seriálová postava, legendární agent Nadace Fénix, který má obrovský talent pro řešení problémů silně nekonvenčním způsobem. Nepoužívá zbraně, nosí s sebou jen švýcarský nůž a zapalovač (starší verze). Je ovšem bez problémů schopen vyrobit prakticky z čehokoli rušičku vysílání, granátomet, výbušninu nebo detektor pohybu. Na jeho základě vzniklo i sloveso „zmacgyverovat“ (angl. to macgyver), tedy využít něco atypicky.

Kdy se vám naposled povedlo něco zmacgyverovat?

Zdroj: HistoryGarage

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články