Co dělat, když vás na ulici někdo delší dobu sleduje? Vaše reakce rozhodne, zda celou situaci přežijete ve zdraví

V digitálním světě je obvykle dobrá věc, když máte kupu sledujících. Ale opravdu jen tehdy, když to zůstane na sociálních sítích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle statistik zažije tzv. stalking až 16 % žen a následující rady jsou také určeny především dámám. Pokud k takové situaci dojde, je třeba zachovat klid, rozvahu a postupovat vědomě a metodicky. V první řadě je nutné si uvědomit, že vlastní pocit sledování nemusí být nutně realitou. Možná se zkrátka do okolí přistěhoval někdo nový a opravdu chodí pravidelně do stejné pekárny nebo kavárny. Pokuste se tedy nejdříve zjistit, jak se věci skutečně mají.

Buďte si vědomy okolí a dění kolem sebe

Když Alastor „Pošuk“ Moody učil na Bradavické škole obranu proti černé magii, dal svým studentům jednu klíčovou radu – „Buďte neustále na pozoru.“ Vnímejte každý detail, sledujte jména ulic, podobu domů a rozložení kaváren nebo obchodů. Pokud polovinu cesty koukáte na Instagram a chodíte bezmyšlenkovitě stejnou trasou, je velmi lehké vás kdekoli odchytit a přepadnout. Fungujete totiž podle stejného vzoru a nevnímáte dění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro stalkery jsou ideálním prostředím boční ulice, opuštěná místa a lokality, ze kterých existuje jen málo únikových cest. Preferujte proto veřejná místa, obchody, kavárny nebo městskou dopravu. Další fungující strategií je nejít přímo domů. Pokud vás někdo sleduje, nemusí mu jít hned o přepadení, ale o zjištění vašeho bydliště a vašeho časového rozvrhu. Může chtít vědět, kde si na vás počkat i proto, aby vás mohl vykrást a nikdo ho nerušil.

Matení stop a jednotného vzorce

Stalker hledá pravidelnost a jasnost. Jednou z nejlepších strategií tak je narušit vzorec a unavit ho. Přejděte nečekaně ulici a kupte si kávu nebo navštivte kamaráda v práci. Vejděte do knihkupectví, nebo ještě lépe do knihovny a chvíli se zdržte. Navštivte kadeřnictví či kosmetický salón. Používejte také výlohy nebo zrcátko v kabelce, abyste na podezřelou osobu viděly. Ale nenápadně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte více vrstev oblečení a například culík, změňte po cestě rozložení. Bundu schovejte do nákupní tašky, vlasy nechte rozpuštěné. Sundejte si na chvíli brýle nebo šálu. Stalker má většinou malou trpělivost a nechce sám vypadat nápadně, takže ho donuťte zastavit v nepříjemné pozici. Velmi dobré je například dát se do řeči s někým na ulici. Nejlepší situací je, pokud vás může někdo dočasně doprovodit, například obsluha obchodu.

Přímý kontakt, žádné klíče a poplach

Pokud víte, že vás někdo už delší dobu sleduje, a nic zatím nezabralo, volte přímou konfrontaci. Počkejte si na něj a překvapte ho samy. Držte přímý pohled a nasaďte co nejsebevědomější vystupování. Dáváte mu tak na vědomí, že víte o jeho chování a že se nebojíte (i když opak je nejspíš pravdou). Nesnažte se ho však zastrašit, takovou reakci si může naopak užívat a jít pak po vás o to víc. Rozhodně to nedělejte v nějaké zapadlé uličce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud situace v takovém momentu eskaluje do fyzického konfliktu, udělejte hluk. Statisticky lidé mnohem lépe reagují na zvolání „Hoří!“ než prosté „Pomoc!“. Mějte s sebou také v kabelce k dispozici prostředky jako pepřový sprej nebo paralyzér. Existují i kapesní zařízení, která spustí silný hluk, což stalkera vykolejí a zaručeně získá pozornost. Jen pozor na použití klíčů jako zbraně, spíš si s nimi ublížíte vy, než aby poranily útočníka.

Sleduje, nebo nesleduje?

Na prvním místě je však třeba určit, jestli jde opravdu o sledování, nebo jen o představu. Změňte při chůzi svoje tempo a sledujte změnu chování podezřelého. Pokud se adaptuje, nejspíš máte pravdu. Dále udělejte několik naprosto nesmyslných změn trasy, jako je třeba procházka několikrát kolem stejné budovy nebo z jednoho konce metra na druhý. Sledujte, jestli za vámi jde stále ta stejná osoba. Případně vejděte do obchodu a pak zase rychle odejděte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud dotyčný odejde taky, pak mu jde opravdu jen o váš pohyb. Asi nejúčinnější místa jsou v takovém případě obchody s dámským prádlem a erotickými pomůckami. V prvním případě bude muž pravděpodobným cílem zájmu obsluhy, což na něj upozorní. V druhém případě to funguje podobně. Pointou je dostat stalkera do pozice, kde se on nebude cítit bezpečně a bude na něj mířit pozornost dalších lidí. Pak je vysoká šance, že tiše vyklidí pole.

Sledoval vás někdy někdo? Jak jste se se situací vypořádali?

Zdroj: CBS News

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články