Cola zachraňuje životy: Hasič vysvětluje, že 1 láhev může zastoupit hasicí přístroj

Asi nejpopulárnější sladká limonáda na světě se ujala mnoha způsoby i v domácnosti. Není ale tolik známá skutečnost, že dovede zastoupit i hasicí přístroj.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Coca-Cola je jedním ze světově nejpopulárnějších nápojů. A zřejmě nejoblíbenější limonádou. Že umí zlikvidovat rez, vyčistit šperky nebo odstranit další nečistoty, už je docela známá věc. Tato černá šumivá sladká tekutina ale umí pomoci i tehdy, pokud u vás doma – nebo kdekoli jinde – vypukne požár. V takových chvílích je potřeba velmi rychle reagovat, aby nedošlo k jeho rozšíření. Nicméně hasicí přístroj není kolikrát po ruce. Co teď?

Dostupné, reálně však málokde

Ačkoli jsou hasicí přístroje běžně k dostání, rozhodně nejsou přítomny v každé domácnosti. V obchodních, skladovacích nebo dalších prostorách je ukládá zákon, běžní lidé ale tuto povinnosti nemají. Stejně tak hasiči nedělají žádné kontroly. Spoléháme tak obvykle na to, že oheň vůbec nenastane, hasiči dorazí rychle nebo budeme mít dost vody a dalších prostředků. Láhev Coca-Coly ale může v tomto ohledu znamenat skutečnou záchranu.

Na videu níže vidíte jasnou ukázku toho, jak profesionální hasič snadno zlikvidoval mohutný plamen běžnou lahví tohoto nápoje. Stačí ji pořádně protřepat, otevřít a na oheň vystříknout výslednou pěnu, nikoli ji na plameny přímo nalít. Pointa je v tom, že jde o sycenou tekutina obsahující hodně oxidu uhličitého. Ten účinně blokuje hoření a i silný plamen tak rychle zmizí.

Když máte ve vlasech žvýkačku

Tímhle ovšem využití nápoje zdaleka nekončí. Pomocí Coca-Coly se můžete například velmi rychle zbavit žvýkačky přilepené ve vlasech. Stačí postižený pramen položit na pár minut do misky s limonádou a žvýkačka odpadne prakticky sama. To samé dovede i s barvou vlasů a vrátí jim tak přirozený vzhled.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Úklid domácnosti

Pro někoho je Coca-Cola i perfektní čistič a je pravdou, že nechtěné bakterie zničí opravdu spolehlivě. Nečekejte však velké zázraky a na opravdu odolné skvrny si spíše vezměte jedlou sodu, ocet nebo citronovou šťávu. Velmi vhodné je však její využití coby leštěnky. Jen do ní namočte kousek hadříku a důkladně vyleštěte kuchyňské i koupelnové baterie. Využijí ji tedy i muži, zvláště milovníci lesklého auta či motorky.

Jak na odolné skvrny?

Jestli vám u špinavého oblečení selhaly jiné metody, nebojte se sáhnout po Coca-Cole. Asi budete mít – jako většina ostatních – nejdříve obavy nalít ji na oblíbené tričko, ale udělejte to. Především se to týká skvrn od krve a mastnoty. Nalijte jen trošku, nechte chvíli působit a pak oblečení normálně vyperte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pečení na zcela nové úrovni

S touto limonádou se dají dělat pokusy i v kuchyni, hlavně při pečení masa nebo šunky. Stačí maso během procesu průběžně potírat, protože díky cukru jeho povrch krásně zkaramelizuje. Přijde ke slovu také při pečení kakaových a čokoládových dezertů, které budou krásně nadýchané a vláčné. Ušetříte navíc za tuky, protože máslo, olej nebo vejce se zkrátka dají nahradit Coca-Colou.

Náhrada za pesticidy

Farmáři v Indii používají tento nápoj naprosto běžně jako zahradní postřik. Obsah cukru i kyselin si totiž se všemi škůdci na rostlinách výborně poradí. Někdo ji také používá v misce na hubení slimáků.

Na nevolnost

Máte kocovinu nebo vás jen trápí žaludek a nic v něm neudržíte? Dejte pořádně vychladit Coca-Colu. Tu pak užívejte po lžičkách a žaludek se vám postupně krásně uklidní.

Na co všechno jste kdy tuto tekutinu použili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články