Jaká je ideální délka sprchování a teplota vody? Z pohledu praktičnosti, působení na tělo i spotřeby zdrojů

Nejspíš jen hrstka lidí nějakým způsobem měří, jak dlouhou dobu tráví ve sprše pod proudem vody. Se stopkami v ruce se zkrátka nemyjeme a na hodinky koukáme málo.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Možná by ale takové změření čas od času neškodilo. Ukázalo se totiž, že existuje něco jako ideální délka sprchy. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí zjistila, že právě sprchování je u Američanů 4. největší příčinou spotřeby vody. Ovšem i v rámci Evropy jsou výsledky dosti podobné. Klíčem tedy je najít rovnováhu mezi časem a účinností. Je potřeba víc než jen několik minut na umytí celého těla, zároveň ale nechceme plýtvat vodou.

Hon na optimální čas pod vodou

Dle stanoviska expertů je ideální dobou pobytu ve sprše asi 8–10 minut. To kromě samotné očisty stačí i na dostatečnou hydrataci pokožky. Mnoho dalších odborníků definuje ideální sprchu na 5 minut, ovšem dermatologové se kloní k časovému rozsahu 5–10 minut. Délka 8 minut je tak celkem dobrým kompromisem tohoto úkonu. Dermatologové ovšem doporučují kratší sprchy. V případě ekzému nebo lupénky může horká voda pokožku dráždit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sprcha trvající „jen“ 5 minut ovšem neznamená stát čtyři minuty pod zapnutou hlavicí a pak se rychle namydlit. Správná hygiena znamená rovnováhu úkonů. Stojí také za zmínku, že vlažná voda je obecně mnohem přínosnější než horká. Kromě blahodárnějšího vlivu na tělo pomáhá také šetřit energií. Teď si nejspíš ťukají na čelo všichni majitelé i majitelky dlouhých vlasů. Jak se proboha dají solidně umýt vlasy za tak šibeniční čas?

Mytí vlasů a tisíce litrů za rok

Mytí vlasů je výjimečná situace, v tomto případě je doporučenou dobou 10–20 minut. Tento čas je potřeba k řádnému vymytí jak šamponu, tak následně i kondicionéru, případně dalších vlasových produktů, které používáte. Stejně tak je výjimkou depilace ve sprše, kterou lze ovšem provést s vypnutou vodou. Kombinace vhodné teploty vody a celkového času uvnitř vám může ušetřit náklady na energiích, což ovšem logicky závisí na aktuální situaci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skutečností je, že běžnou sprchovou hlavicí proteče za minutu cca 2,5 litru vody. V případě, že ze svého sprchování ukrojíte jen 1 minutu, stačí vám to na ušetření 3 600 litrů vody za rok. Navíc i výběrem samotné hlavice se dá značně ušetřit. Na trhu existuje mnoho druhů s různými nastaveními. Pro optimální výsledek tedy opatřete tento nástroj, snižte teplotu vody a udělejte si přehled o tom, jak dlouho vlastně ve sprše běžně pobýváte. Možná budete překvapeni.

Frekvence mytí hlavy a pohon byznysu

Průměrná délka sprchy v Americe je asi 13 minut. Američané se většinou sprchují téměř 7krát za týden, muži o něco častěji než ženy. Preferují také sprchování ráno. Mnoho lidí ve sprše plánuje, sní nebo přemýšlí nad vším možným. Dává to smysl, protože jde o místo, kde jsou lidé velmi uvolnění a mimo denní shon. Pro mnoho lidí také znamená sprcha téměř automaticky mytí vlasů – myjí si je cca 5krát za týden.

Jde však o dosti nesmyslné chování, pokud k němu tedy nejsou další důvody. V zásadě totiž platí, že čím častěji si vlasy myjete, tím více se budou mastit – a tím častěji bude jejich očista potřeba. Obecný zájem o vlasovou hygienu je hnacím motorem miliardového byznysu zdravotních produktů i přípravků pro krásu. Ve filmech je často k vidění sprcha velká jako celá místnost, reálně si ovšem mnoho lidí přeje mít doma větší sprchu.

Kolik času obvykle strávíte ve sprše?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články