Tajemství Oblasti 51: Co se tam vlastně děje a mají tam UFO? Místo dodnes fascinuje záhadology a konspirační teoretiky

Oblast 51 zná v dnešní době skoro každý. Nad tímto místem se vznáší nespočet otazníků, konspiračních teorií a nezodpovězených otázek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V září roku 2019 se zde měly konat dva festivaly najednou, konkrétně Alienstock a Storm Area 51 Basecamp. Důvodem byl vtip amerického studenta, který v červnu vytvořil událost s názvem „Storm Area 51, They Can´t Stop All of Us“ (Vtrhněme do Oblasti 51, nemohou nás zastavit všechny). Místní úřady však na vtipy moc nejsou. Zaprvé proto, že Oblast 51 je územím přísně tajné základny amerického letectva. A taky proto, že na zmíněnou výzvu reagovaly miliony lidí.

Co je vlastně Oblast 51

Základna se nachází v pouštní části státu Nevada v lokalitě vyschlého slaného jezera Groom Lake. Jen 135 kilometrů odsud leží Las Vegas, největší město Nevady. Báze funguje v režimu vysokého utajení, po celém obvodu jsou stráže, kamery a vysoký plot. Nelze nad ní ani přeletět. Satelitní snímky ukazují přistávací dráhy o délce 3,7 km. Dodnes není přesně známo, co se tu děje, nejspíš zde probíhá testování nejnovějších letadel a zbraní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po dekády však konspirační teoretici tvrdí, že právě tady se odehrává výzkum inteligentního života z jiné planety. Se základnou sousedí další dvě uzavřená zařízení. Jedním z nich je místo, kde probíhaly v letech 1950–1990 jaderné testy, druhé pak slouží jako testovací a výcviková základna. Celé zařízení zabírá plochu asi 12 000 km čtverečných. Podle americké armády jde o „flexibilní, realistický a vícerozměrný bojový prostor pro testování a zlepšování dovedností“.

Jak došlo k jejímu vzniku?

Oblast 51 byla postavena během studené války mezi USA a SSSR jako testovací místo pro letadla. Šlo hlavně o průzkumné letouny U-2 a CP-71 Blackbird. Otevřena byla v roce 1955, CIA její existenci však oficiálně uznala až v srpnu 2013. A o 4 roky později se Barack Obama jako první prezident zmínil o této základně ve veřejném projevu.

Co se tam dnes odehrává?

Oficiálních informací o místě je velmi málo, podle mnoha hlasů tu armáda testuje letadla nové generace. Podle zpráv tu pracuje asi 1 500 lidí, mnozí z nich se do práce dostávají charterovými lety z Las Vegas. Annie Jacobson, autorka knihy o historii tohoto místa, řekla BBC, že základna vyvíjí nejpokročilejší zpravodajskou technologii: „Výzkum začal v roce 1950 na špionážním letadle U-2 a pokročil až k dnešním moderním dronům.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jsou tu mimozemšťané a létající talíře?

Utajení logicky živí konspirační teorie. Nejoblíbenější z nich spekuluje o tom, že uvnitř základny je mimozemská loď, která havarovala v roce 1947 v Novém Mexiku. Americké úřady tvrdí, že tu nic takového není a že u Roswellu se tehdy zřítil meteorologický balón. V roce 1989 Robert Lazar veřejně prohlásil, že na základně mimozemské technologie studoval. Tuto aureolu tajemství spojenou s mimozemskými silami mají pravděpodobně v rukou i zpravodajské služby.

Možnost útoku na vojenskou základnu?

Na základě studentské výzvy vyjádřily podporu „nájezdu“ na základnu 2 miliony lidí, ovšem nakonec se na místo sjelo jen několik stovek zájemců o festival a vše proběhlo v poklidu. Výstražné cedule jasně říkají, že „neoprávněný vstup na území základny bude přísně potrestán“. Podle vyjádření letectva je „Oblast 51 venkovní cvičiště pro letectvo a důrazně se nedoporučuje snažit se vstoupit do oblasti, kde trénuje americká armáda. Letectvo je vždy připraveno chránit Ameriku a její majetek.“

Kdy jste se o této oblasti dověděli poprvé a odkud?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Proč se objevuje migréna a 3 přírodní léky, které s úpornou bolestí hlavy jednou provždy skoncují
Události247.cz
Události247.cz
Babiš jako prezident? Přinášíme výčet výhod a nevýhod, kdyby byl hlavou státu
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Syrská armáda a vláda jedou v obřím narkobyznysu. Drogu captagon distribuuje i Islámský stát, jde o miliardy dolarů
adbz.cz
adbz.cz
Nalijte Coca-Colu do záchodu a už to nebudete chtít dělat jinak. Díky svému složení dokáže v domácnosti zázraky