Čech po jediném telefonátu a přišel o skoro 3 000 000 Kč. Volají teď téměř všem, dejte si pozor

Pokud vám zavolá investiční poradce, mějte se na pozoru. Může se jednat o podvodníka, který vás připraví o celoživotní úspory. Své o tom ví i senior z Náchodska.

platební údaje i Zdroj fotografie: Kushan Dhananjaya Marasinghe / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kyberzločinci na českém území nepolevují ve svých podvodných útocích, na které stále dokáží nachytat spoustu důvěřivých lidí. Své oběti si důkladně vybírají a jejich manipulativním technikám odolá jen málokdo. Své o tom ví i senior z Náchodska, kterého falešný investiční poradce obral o téměř 3 miliony korun.

Zavolal falešný investiční poradce

Investiční podvody jsou v poslední době na vzestupu. Své oběti si podvodníci vybírají především mezi důvěryhodnými seniory, kteří chtějí výhodně zúročit své celoživotní úspory. Naletět jim ale může naprosto kdokoliv. Můžete na ně narazit skrze lákavou podvodnou reklamu nebo vám jednoduše zavolají sami od sebe.

Stejně jako v případě devětasedmdesátiletého důchodce, kterého kontaktoval falešný investiční poradce a začal se vyptávat na jeho finanční situaci. Důvěřivý důchodce se neznámému se vším svěřil a podvodník rychle pochopil, že narazil na tu správnou „zlatou žílu“.

investiční poradce
iZdroj fotografie: Bybit.com / Creative Commons / CC BY-SA
Investiční poradce připravil muže o 3 miliony korun.

Vyžádal si vzdálený přístup

Investiční poradce hned na začátku muže přesvědčil, že mu pomůže jeho životní úspory správně zúročit. Přiměl ho, aby si do svého počítače nainstaloval aplikaci Anydesk, která podvodníkovi umožnila vzdálený přístup k zařízení oběti. Dotyčný pak začal provádět četné finanční transakce z bankovních účtu poškozeného, který v dobré víře každou transakci potvrdil na svém mobilním telefonu. Mělo se jednat o výhodné investice, ve skutečnosti však peníze mizely neznámo kam. Konečná škoda činí téměř 3 miliony korun.

Zásadní chyby

Policejní zpráva neudává, za jaké období k finální škodě došlo. Přesto se jedná o odstrašující případ lidské důvěřivosti, kterou falešný investiční poradce jednoduše zneužil. Každý by si měl z takového případu vzít příklad a neopakovat zásadní chyby, které vedou k vybílení bankovního účtu. Zaprvé, neznámým lidem po telefonu nesdělujte stav svých financí, vychloubání se v takovém případě nevyplácí.

Jak poznat telefonní a jiné podvody, a nenaletět? Jen v loni bylo čtyřicet procent přijatých hovorů podvodných

Zároveň byste nikomu neměli poskytovat vzdálený přístup ke svému počítači a ani byste neměli potvrzovat finanční transakce, které za vás dělá někdo cizí. Bankéři ani skuteční poradci po vás nikdy nic takového nebudou vyžadovat. V neposlední řadě byste s neověřenými osobami neměli sdílet své osobní a platební informace, které mohou být lehce zneužity k dalším podvodům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články