Jak reálně ušetřit na vytápění: Je lepší radiátory zapínat a vypínat, nebo mají běžet celý den?

S blížící se silnější zimou se díváme na radiátory se stále větší obavou. Rostoucí náklady na energie nás totiž nutí k hledání jakékoli optimalizaci spotřeby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je proto velmi dobré pochopit, zda je lepší nechat topení zapnuté po celý den, nebo ho dle potřeby vypínat a zapínat. Cílem je samozřejmě najít optimum mezi úsporou a udržením alespoň trochu pohodlných podmínek ve vaší domácnosti. Britští odborníci z Energy Saving Trust se shodli na tom, že celodenní běh radiátoru je dražší než zapínání v případech potřeby. To je ovšem jen začátek tepelné optimalizace i lepších následných účtů za energie.

Zaprášené topení a mýtus ideální teploty

Základem je kromě otočení termostatem také udržovat radiátory v čistotě. Oprašte je prachovkou a také vyluxujte. Ideální teplota skutečně neexistuje, záleží to na dispozicích domu nebo bytu. Existují ovšem doporučené hodnoty spojující příjemné prostředí a únosné náklady. Ve většině případů se tak doporučuje vytápět na 19–20 stupňů Celsia. V koupelně můžete dva stupně přidat, v ložnici zase neuškodí pár stupňů ubrat. Chladnější prostředí vám totiž přinese vydatnější spánek.

Odstranění bariér

Velmi častá chyba, která stojí jen na pozornosti a troše selského rozumu. Jakmile je totiž topení schované za nábytkem nebo těžkým závěsem, bude příjemně jen těsně u něj. Odstraňte z cesty teplého vzduchu všechny překážky a nechte ho pořádně „rozlít“ do místnosti. Dost možná zjistíte, že můžete samotný výkon i snížit a budete mít mnohem více tepla než předtím.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do zimy nepatří tropické teploty

I když máte rádi léto, není důvod si ho vytvářet i doma. Maximem pro teplotu obytných místností je 22 stupňů Celsia a vztahuje se to hlavně na koupelnu. Kromě toho, že vás to bude stát víc peněz, vysoká teplota neprospívá ani vašemu organismu. Vede totiž k průběžné únavě a také výraznějším teplotním šokům. Venku je zima, a vy tak přecházíte z extrému do extrému. Je to stejné jako naplno jedoucí klimatizace ve vedrech, z čehož mohou lidé i omdlít.

Čerstvý vzduch jen chvíli, zato prudce

Představa o dlouhodobém lehkém větrání je tragickým omylem. Pro výměnu vzduchu je potřeba otevřít okna naplno a nechat je tak jen několik minut. Ideálně proti sobě, aby opravdu vznikl průvan. V čem je tajemství? Tento způsob vám vymění vydýchaný vzduch za čerstvý, zároveň ale nepřijdete o teplo, které se nahromadilo ve zdech a vybavení místnosti. Při mírném větrání po celý den jen přicházíte o teplo, ale výměna nenastane.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vrstvení oblečení

Na politické scéně se objevilo několik výroků o svetru navíc, které sklidily vlnu kritiky. Ačkoli tato metoda sama není moc šikovná, v základu jde o dobrý princip. Klíčem ovšem není jedna silná vrstva, ale několik slabších. Zkuste oživit nátělníky a opatřit si tričko s dlouhým rukávem. Dvě tři vrstvy slabšího oblečení totiž izolují vzduch a krásně vás zahřejí. Stejně tak poslouží vlněné ponožky – jen pozor na umělá vlákna, v nich se noha spíše zpotí.

Vlněné pletené ponožky si dejte přes normální a rozdíl poznáte záhy. Protože jakmile si zahřejete nohy, respektive uchováte v nich teplo, je na tom zbytek těla mnohem lépe. Ostatně i nastuzení chodí „od nohou“ a s teplem to není jiné. Vytápějte také jen místa, kde se skutečně pohybujete. Na chodbě vám tak stačí jen 17–19 stupňů, nemusí z ní být sauna jako v koupelně, kde se pohybujete nazí.

Jak se vám daří doma vytápět?

Zdroj: WikiHow
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články