Čištění klávesnice je často zanedbávaná činnost, která vede ke zbytečnému nákupu nové. Při dodržení správného postupu lze prodloužit její životnost až o pět let

Čistění klávesnice nemusí být obtížné, ať už je bezdrátová, připojená přes kabel, nebo přímo vestavěná v notebooku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Svou klávesnici můžete lehce vyčistit pomocí alkoholových ubrousků, bavlněných tamponů, a tkaniny bez žmolků. Obecně vzato jsou jen dva typy klávesnice, tedy externí a zabudovaná v noteboocích. Každá z nich – celkem logicky – vyžaduje vlastní proces čistění. A jestli používáte počítač hodně, pak bude právě klávesnice jedním z nejšpinavějších míst vašeho domu. Ovšem není třeba se děsit, protože vaše doteky zanechávají stopy na všem.

Začneme s externí klávesnicí

Ta je připojená kabelem nebo bezdrátově a není vestavěná. Budete potřebovat hadřík z mikrovlákna, bavlněné tampony a nějaký alkohol. Užijete i štítky samolepicího bločku, případně se hodí i láhev se stlačeným vzduchem. Jako první odpojte klávesnici a otočte ji, aby co nejvíce drobků vypadlo přirozenou cestou. Stlačeným vzduchem tomu klidně pomozte. Tamponky namočenými v alkoholu očistěte prostor mezi klávesami.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tamponky mají být vlhké, ale tekutina z nich nesmí kapat. Jakmile nachytají dostatek špíny, vyhoďte je – určitě jich spotřebujete hned několik. Zbytek klávesnice otřete hadříkem, případné usazeniny půjdou ven špendlíkem nebo párátkem. Drážky kolem tlačítek můžete také vyčistit pomocí lepící strany štítků, které se běžně používají na psaní poznámek. Dnešní externí klávesnice se dají poměrně snadno rozebrat bez rizika poškození, což rozhodně využijte, hodně nečistot se může dostat dovnitř konstrukce.

Vestavěná klávesnice notebooku

Tyto klávesnice jsou součástí notebooku a nedají se bez obtíží vymontovat. Budete určitě potřebovat čirou lepicí pásku, dezinfekční ubrousky, a opět se neztratí ani stlačený vzduch. Vypněte notebook a odpojte baterii (není-li zabudovaná). Opět otočte vzhůru nohama, aby mohlo vypadat smetí, které je volné. Z lepicí pásky si vystřihněte tvar, který vám dovolí pročistit co nejvíc drážek, ideálně i prostor pod klávesami, kam se dostává opravdu těžko.

iZdroj fotografie: Pixabay

Využít můžete i speciální čisticí hmotu – nebojte se přitlačit, aby se dostala opravdu do všech zákoutí. Vlhčenými ubrousky otřete vrcholky kláves. Cílem není utopit je v alkoholu, ale jednou přes ně pořádně přejet. Osušte hadříkem a ujistěte se, že je klávesnice opravdu suchá, než notebook zase zapojíte a zapnete. Lze také používat silikonový kryt, který může mnoha nečistotám zabránit.

Zdroj: Business Insider

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články