Máte účet v oblíbené české bance? Jedno chybné kliknutí vás může připravit o všechny vaše peníze

Klienti oblíbené české banky jsou v ohrožení. Jedno špatné kliknutí a přijdou o všechny své peníze. Podvodníci tentokrát volí podvodné SMS zprávy a hlasové automaty.

klienti České pošty i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Českem se šíří nová vlna podvodných SMS zpráv a falešných telefonních hovorů. Kyberútočníci ke svým podvodům tentokrát využívají oblíbené české banky. Jejich zákazníky se následně snaží nalákat na falešnou aktualizace mobilní bankovní aplikace nebo falešnou zprávu o útoku na bankovní účet zákazníka. Kdo si nedá dobrý pozor, může během chvilky přijít o přístup ke svému účtu i o všechny peníze.

České banky využity k podlým podvodům

Nedávno byl zaznamenán případ podvodného útoku, který cílil na klienty ČSOB. V prvním kroku používali podvodníci hlasový automat, který měl klienty české banky upozornit na novou aktualizaci jejich mobilní bankovní aplikace. Hlasový automat dotyčného klienta vyzval, aby v případě zájmu o instalaci nové aktualizace kliknul na odkaz, který mu vzápětí přijde SMS zprávou. Zmíněný odkaz následně dotyčného přesměroval na webovou stránku, která vypadala jako oficiální stránka ČSOB.

Místo stažení aktuální aplikace však měl zákazník do příslušných kolonek vyplnit buď své přihlašovací údaje ke svému účtu, nebo přímo údaje k platební kartě včetně PINu a CVC kódu. Údajně tím měl prokázat svou totožnost, aby získal přístup k aktuální aplikaci. Ve skutečnosti se však jednalo o chytrý způsob, jak z důvěřivých a nepozorných lidí vylákat citlivé údaje, které podvodníkům umožní přístup k jejich penězům.

české banky
iZdroj fotografie: MaVlast / Creative Commons / CC BY-SA
Klienti české banky čelí novým podvodným útokům.

I podvodníci mají rádi Fio banku

O jiném pozoruhodném podvodu pro změnu informuje oblíbená Fio banka, která své zákazníky varuje přímo na svých webových stránkách. Tentokrát se podvodníci snažili zákazníky české banky pomocí SMS zprávy přesvědčit o tom, že je jejich bankovní účet ohrožen napadením. SMS zpráva je v tomto případě krátká a stručná a vyzývá k okamžité aktualizaci nebo kontrole svých údajů. Kliknutí na přiložený odkaz však vede do stejné pasti, jako je popsáno výše.

Bankovní podvod

Patříte mezi klienty ČSOB? Tento nový podvod vás okrade o 15 000 Kč, nachytalo se už 32 tisíc Čechů

Opět se otevřou webové stránky, které zdařile imitují oficiální web Fio banky a vyžadují vyplnění osobních údajů. Stejně jako v předchozím případě, i tentokrát vyplněním požadovaných údajů dobrovolně ohrozíte peníze na svém účtu. V takových případech je nutné si uvědomit, že české banky o těchto věcech své zákazníky neinformují pomocí SMS zpráv ani hlasových automatů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články