Česká spořitelna varuje: Pokud vám přišla podobná SMS zpráva, neklikejte na ni. V opačném případě přijdete o úspory

Česká spořitelna varuje. Pokud někomu přijde podobná SMS zpráva, nesmí na ni klikat. Jde o podvod, který lidem krade peníze z bankovního účtu. Na tohle si dejte dobrý pozor!

Česká spořitelna i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Kyberzločinci přišli s dalším trikem, jak z lidí vymámit přístup do jejich bankovního účtu a připravit je o všechny peníze. Své oběti lákají na údajné daňové přeplatky, které důvěřivé lidi přimějí reagovat na podezřelé telefonáty a SMS zprávy. Před novou vlnou podvodů varuje finanční úřad i Česká spořitelna.

Česká spořitelna varuje před daňovým podvodem

Jako u většiny těchto případů i tentokrát jde podvodníkům o nekontrolovaný přístup do vašeho bankovního účtu, ze kterého vám následně ukradnou všechny peníze. Lidé nyní dostávají hromadné SMS zprávy, před kterými varuje i Česká spořitelna. Znění zprávy vybranou oběť informuje o tom, že finanční správa eviduje daňový přeplatek ve výši několika desítek tisíc korun. 

Součástí zprávy je samozřejmě i falešný odkaz, který se však tváří jako legitimní odkaz Ministerstva financí ve tvaru mfcrcz-cz.eu. Nadbytečná doména v odkazu by měla fungovat jako vykřičník, že tato SMS zpráva představuje jen další phishingový podvod. Přiložený odkaz následně oběti přesměruje na falešnou webovou stránku, přes kterou si lidé mohou zažádat o vyplacení údajného přeplatku na dani.

poplatky
iZdroj fotografie: Daniel Baránek / Creative Commons / CC BY-SA
Česká spořitelna varuje před novou vlnou podvodů.

Nebezpečné přihlášení pomocí bankovní identity

Abyste získali slibovaný daňový přeplatek, musíte se do falešného portálu samozřejmě přihlásit. To můžete udělat dvěma způsoby – pomocí bankovní identity nebo přes datovou schránku. Oba způsoby podporují důvěryhodnost podvodu, který tato SMS zpráva skrývá. Česká spořitelna však připomíná, že přihlášení pomocí bankovní identity je totožné s přihlašovacími údaji do vašeho elektronického bankovnictví George. Využitím této možnosti tak poskytnete podvodníkům nekontrolovaný přístup do svého bankovního účtu, jak uvádí web Aazdraví.cz.

falešný odkaz

Českem se valí nová vlna falešných SMS zpráv. Nachází se v nich falešný odkaz, který vyluxuje bankovní konto

Záludnost podobného podvodu tkví v jeho propracovanosti. Falešné webové stránky i falešná platební brána jsou totiž na první pohled nerozeznatelné od těch pravých. Málokdo tak pojme podezření, že je něco v nepořádku. Znovu zde platí pravidlo, že není vhodné jakékoliv důležité věci řešit přes odkaz v přijaté SMS zprávě. Vždy je bezpečnější, když si danou stránku vyhledáte sami. Tím eliminujete riziko, že se kvůli odkazu ocitnete na falešných stránkách, které vás ve výsledku připraví o všechny úspory.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články