Čechům, kteří bydlí v bytě, hrozí obrovský malér. Kdo si domů nenainstaluje technickou vychytávku, skončí s pokutou 200 000 Kč

Češi, kteří bydlí v bytě, se v roce 2024 zřejmě nedoplatí. Kdo si nenainstaluje doma technickou vychytávku, skončí s pokutou 200 000 Kč. Brzy to čeká každého z nás.

bydlí v bytě i Zdroj fotografie: Peter Sigrist / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Osobní vlastnictví bytu přináší hned několik výhod, kvůli kterým se taková investice do bydlení rozhodně vyplatí. Zároveň však mají majitelé bytů jisté povinnosti, které by v žádném případě neměli podceňovat. Nedodržení určitých nařízení může skončit pokutou ve výši až 200 tisíc korun. Češi, kteří bydlí v bytě, by si tudíž měli zkontrolovat aktuální požadavky státu, aby se vyhnuli případnému maléru.

Tohle musí splnit každý, kdo bydlí v bytě

Každý vlastník bytu by měl dbát na to, aby měl aktuální projektovou dokumentaci. Tyto dokumenty by měly obsahovat všechny velké zásahy do rozložení bytu, které byly provedeny v rámci obsáhlé rekonstrukce. Případný zájemce o koupi vašeho bytu by měl být schopen z projektové dokumentace vyčíst, zda bylo rekonstruováno bytové jádro, jestli se bourala nějaká příčka a podobně. Nedodržení aktuální projektové dokumentace může být podle závažnosti nálezu přísně pokutováno a každý, kdo bydlí v bytě, by si na to měl dát pozor.

bydlení
iZdroj fotografie: Oto Zapletal / Creative Commons / CC BY-SA
Majitelé bytů musí plnit spoustu nařízení.

Pozor na odečet tepelné energie

Podobně přísná pravidla platí také pro odečty tepla. Od letošního roku jsou k dispozici měřáky, které umožňují dálkový odečet tepelné energie. Každý, kdo bydlí v bytě a vlastní dálkově odečitatelné měřáky, musí příslušným úřadům umožnit odečtení stavů na dálku. Nařízení přitom uvádí, že signál dálkově odečitatelných měřáků musí vysílat na minimální vzdálenost 250 metrů, jak uvádí web Události247.cz. Mnoho lidí však o tomto nařízení vůbec neví. Už brzy se mu však nevyhne žádný byt na území České republiky.

4 nejšpinavější místa každého domu či bytu. Přestože jsou semeništěm bakterií, čistí je jen 10 % populace

V budoucnu to čeká každého

Zatímco letos je vlastnictví dálkově odečitatelných měřáků dobrovolné, už brzy je bude muset mít každý, kdo bydlí v bytě. Instalace nového druhu měřáků by měla ve všech bytech proběhnout nejpozději do konce roku 2026. Kdo nebude mít v tomto termínu nainstalovaný dálkově odečitatelný měřák, tomu hrozí pokuty až ve výši 200 tisíc korun. Každému majiteli bytu totiž ze zákona vyplývá povinnost sdílet údaje o spotřebě tepelné energie s příslušnými úřady. Za nedodržení tohoto nařízení se budou vymáhat tučné pokuty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články