Věci, které jste o platební kartě nevěděli: Signály toho, že někdo zneužívá vaše údaje a na co si dát největší pozor

Je řada věcí, které byste měli vědět o své platební kartě a její bezpečnosti dříve, než ji znovu vytáhnete z peněženky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Všechno se to zdá vlastně hrozně jednoduché, a také je – nota bene dnes, v době bezkontaktních plateb. Stačí jen přiložit k terminálu, a vše je okamžitě uhrazeno. Maximálně zadat občas PIN, především při překročení určité částky. Znáte ale význam všech údajů a hlavně čísel, která se na kartě objevují? Pravděpodobně moc ne. Při problémech či krádeži však může jít o zcela klíčové údaje, které pomohou vaše finance ochránit.

Čísla na přední a zadní straně karty

Samotné číslo karty uvedené na její přední straně je asi nejdůležitějším atributem. Běžný názor je, že jde o sériové číslo karty v platebním systému. Skrývá se v něm ale mnohem víc. První číslice kartu přiřazuje ke konkrétnímu platebnímu systému. Těch na světě existuje několik. American Express a JDB mají 3, Maestro 3, 4, 5. Visa používá 4, MasterCard 5, China Union Pay 6. Další číslice vás identifikují jako vlastníka této karty.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pro bezpečné použití byla další čísla přidána ještě na její zadní stranu. Hlavní je tu ověřovací kód, tzv. CVV (Visa) nebo CVC u MasterCard, který tvoří tři čísla. Právě tuto kombinaci je třeba držet v největší tajnosti, protože dovoluje kompletovat veškeré karetní transakce bez fyzické přítomnosti samotné karty. Při nakupování přes internet kartu nikam nepřikládáte, jen zadáváte právě číslo a tento kód. Zloděj ji tedy také nepotřebuje.

Vodoznak a kreditní kontra debetní

Stejně jako je tomu u běžných bankovek je i platební karta vybavena UV prvkem. Ten ovšem není vidět pouhým okem, je potřeba posvítit ultrafialovým světlem. Označení se také liší podle platebního systému. Karty společnosti MasterCard mají písmena „M“ a „C“ v rohu a uprostřed. Visa je vybavena vodoznakem „V“ a American Express svoje karty označil symbolem orlice. Tohle už nepatří mezi běžné znalosti.

iZdroj fotografie: Pxhere

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou stále dělá mnoha lidem potíže, takže „kreditka“ říkají naprosto všemu. Rozdíl je ovšem v tom, kdo je vlastníkem použitých financí. Při použití debetní karty (říká se jí také zúčtovací) jsou užívány vaše vlastní finance, čili úspory. Platíte-li kreditní kartou, využíváte prostředky banky, jde tedy o formu úvěru. Proto u bank existuje také „bezúročné období“. Když v něm peníze splatíte, nevracíte bance nic navíc.

Limity a SMS upozornění na transakce

U karetních plateb se dá běžně nastavit upozornění na provedenou platbu. Mnoho lidí to však vypíná jako otravnou službu, což je velmi chybný krok. Právě podivná transakce v libovolné částce pomáhá včas zareagovat na zneužití karty. Pokud je karta fyzicky ukradena, zloději často nakoupí za menší částky, pro které je PIN potřeba jen občas. Upozornění i na několikakorunovou transakci může být signálem, že je něco špatně. A důvodem k blokaci.

S tím souvisí také možnost nastavení denních platebních limitů. Zaprvé pomáhají uživateli vyhnout se impulzivním nákupům, zadruhé dovolují alokovat náklady. Lze je ale také použít jako další štít proti různým podvodům. I když podvodník nebo zloděj získá kartu nebo její údaje, nebude moci vybrat velkou částku. V takové situaci si opět můžete nastavit upozornění a okamžitě víte, že se děje nějaká nepravost. Blokace je pak otázka minuty.

Jednoduchá pravidla pro bezpečnost

Kromě těchto nastavení samotné karty existuje několik postupů pro vaše vlastní chování. V první řadě nesmíte kartu ani během placení ztratit z očí, byť na moment. Platíte-li například v restauraci, číšník s kartou nesmí odcházet. Je naopak povinen přinést terminál k vám. Případně vás požádá, abyste šli vy s ním. Zadruhé nikdy nepodepisujte šek bez specifikované částky. A zatřetí nikdy neklikejte na podezřelé odkazy, většinou skrývají malware.

iZdroj fotografie: Pxhere

Platíte-li cokoli na internetu, zkontrolujte správnou adresu (riziko přesměrování) a také tvar protokolu, vždy musí být https (úplný začátek internetové adresy a symbol zámku). V dnešním digitálním světě jsou osobní údaje kohokoli neustále v ohrožení, a bankovní účty na tom nejsou jinak. Mnoho věcí se dá pro klid duše nastavit, bezpečné chování je navíc souborem pouze několika jednoduchých pravidel. A pokud vám někdo nabízí něco zadarmo, zpozorněte.

Jaký problém s platební kartou jste naposledy zažili?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články