Bezpečná budoucnost, tu představili studenti z ČVUT, kteří vytvořili drony, jež by mohly ve velkých počtech hasit požáry

Pracovníci ČVUT se inspirovali chováním z ptačí říše a předvedli technologii, která by se dala použít při hašení požárů bez účasti hasičů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Drony nachází stále více možností využití a momentálně k tomu přispěl i tým z ČVUT. Během testování v poušti ve Spojených arabských emirátech vyzkoušeli roj nízko letících helikoptér s více vrtulemi, které by mohly během živelných katastrof vyhledávat osoby a mapovat terén. Drony jsou specifické a jejich výrobu inspirovalo chování hejn ptáků či velryb. Podle vyjádření více expertů by se postup dal použít například i během hašení požárů.

Drony, kam jen se podíváš

Práci na dronech má na svědomí skupina z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (tedy FEL) a v rámci zadání měl tým vyslat stabilizovaný roj s kamerou nad nehostinný terén. Požadavkem byla i vzájemná komunikace tzv. neuronovou sítí. Roj měl najít osoby v nouzi a po přistáni poskytnout balíček první pomoci. Konstruktéři potvrzují inspiraci přírodou, hlavně chováním ptáků v hejnech, která dovolují synchronizaci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zvířata jsou totiž vybavena smyslovým orgánem, který ve skupinách umožňuje držet se pohromadě a reagovat na přicházející situace, například překážky nebo výskyt predátora. Roj dronů napodobuje právě toto chování, a ačkoli si stroje během letu předávají jen střípky informací, létají zcela koordinovaně. Tým se ostatně výrobě a testování takových rojových robotů věnuje dlouhodobě, ovšem současný záměr je zatím ve velmi rané fázi.

První „krůčky“ robotických hejn

Jako u každého technického projektu by pomohlo hlavně zapojení dalších firemních partnerů, kteří budou disponovat prostředky a další technikou. Zatím je hlavním spolupracujícím partnerem Technologický institut v Abú Zabí. V Emirátech tým testoval také použití ve vícepatrových budovách, hlavně během požárů. Množství mrakodrapů a solventních obyvatel si v těchto oblastech žádá alternativní metody hašení.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jedním z takových přístupů by mohla být situace, kdy dron vyletí do desátého patra budovy a střelí dovnitř hasicí kapsli. Případně může vyhledávat v krizových situacích ve vícepatrových budovách přeživší osoby. Tým FEL se v tomto ohledu už velmi úspěšně účastnil i několika dronových soutěží a ostudu své zemi ani alma mater rozhodně neudělal. Což svědčí o tom, že tato oblast má slibnou budoucnost a český tým taktéž.

Zdroj: ČVUT

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články