Velká banka v Česku uzavírá lidem jejich účty. Nedá se tomu vyhnout, raději si své peníze schovejte doma

Velká banka v Česku uzavírá lidem jejich účty. Nedá se tomu vyhnout, odteď si nejspíše budeme schovávat peníze v hotovosti doma. Založení nového účtu nebude možné.

České poště i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Mít založený účet v bance je dnes naprostá samozřejmost, potažmo povinnost. V Česku si přitom můžeme vybírat hned mezi několika bankami, které mezi sebou silně soupeří. Nové klienty tak banky lákají na účty bez poplatků, nižší úrokové sazby, nebo dokonce odměny za založení bankovního konta. Jedna banka v Česku však jde proti tomuto proudu a účty svým klientům naopak ruší.

České banky loví v uzavřeném rybníku

Česko je poměrně malá země a jednotlivé banky si své klienty už doslova rozebraly. Ročně přibývá jen minimum nových klientů, po kterých mohou české banky chňapnout. Bankám tak nezbývá nic jiného, než si klienty vzájemně přetahovat, což může být pro nás, potenciální klienty, někdy dost výhodné. Lidé tohoto konkurenčního boje nejčastěji využívají při zřizování úvěrů nebo hypoték.

Půjčku si sjednají podle toho, která banka v Česku nabízí aktuálně nejnižší úrokovou sazbu. Jakmile jiná banka představí ještě nižší úrok nebo nabídne výhodnou konsolidaci půjček, lidé toho okamžitě využijí a přejdou ke konkurenci. Pravidelná splátka půjček tak může lidem ve výsledku ušetřit i několik tisíc korun.

banka v Česku
iZdroj fotografie: Arhen-dominiak / Creative Commons / CC BY-SA
Raiffeisen banka ruší bankovní účty desítkám svých klientů.

Tahle banka v Česku vám zruší účet

Málokdo však tuší, že banky mohou svým klientům účty také zrušit. A to dokonce bez udání jakéhokoliv důvodu. V poslední době se do aktivního rušení bankovních účtů pustila jedna konkrétní banka v Česku. Raiffeisenbank vypověděla účty už několika desítkám svých klientů. Mnozí klienti na to přitom přijdou úplnou náhodou a následně se nestačí divit. Raiffeisenbank přitom argumentuje, že má na takové jednání právo, jak uvádí web Aazdraví.cz.

Na tenhle dotazník raději odpovězte

Právo ke rušení bankovních účtu je uvedeno ve smluvních podmínkách každé banky. Většina bank v Česku však toto právo téměř nikdy neaplikuje. Důvodem ke zrušení účtu přitom mohou být chybějící nebo nedostatečné informace o klientovi. Každá banka v Česku je povinná zjišťovat konkrétní informace o některých finančních transakcích svých klientů. Pokud klient odmítne žádané informace doložit, může mu být smazán bankovní účet.

Těmto lidem hrozí zrušení bankovního účtu. Jednou si vyberete hotovost a banka s vámi pořádně zatočí

Banky tímto způsobem bojují proti nelegálním a podezřelým praktikám, kterých bohužel stále přibývá. Pokud je tedy klientovi zrušen účet ze strany banky, může mít následně problém se založením nového účtu u jiné banky. V takovém případě nezbývá nic jiného, než si peníze schovat doma.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články