Máte v autě rádio? Je nám líto, čekají vás brutální poplatky. Každý Čech bude muset zaplatit, jinak si už hudbu neposlechne

Máte ve svém autě rádio? Pak se musíte připravit na to, že si pořádně připlatíte. Brzy budeme muset čelit brutálním poplatkům.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Máte v autě rádio? Pak si pořádně připlatíte. O tom, že by mohlo dojít ke zdražení koncesionářských poplatků, se začalo mluvit již od června, kdy byl novým ředitelem České televize zvolen Jan Souček. Nyní však celá situace nabrala konkrétnější podobu. Resort kultury ve svém předloženém návrhu zákona rozhodl, že ke zvýšení cen opravdu dojde. A tuto změnu nikdo nepřehlédne.

Zvýšení stávajících poplatků

Podle návrhu by lidé za televizi měli platit místo stávajících 135 korun rovnou 160 korun, zatímco poplatek za rádio vzroste z 45 korun na 55 korun. Důležité je si uvědomit, že tato rádiová část poplatků se týká i majitelů automobilových rádií. Tito lidé tak budou muset čelit vyšším poplatkům. Mnoho jednotlivců však zapomíná, že podle současného zákona platí fyzické osoby poplatek za každou domácnost pouze jednou, a to za všechna rádia v dané rodině, včetně těch v automobilech. Kromě zvýšení cen dojde i k významné změně v okruhu osob povinných platit poplatky. Nově budou Češi muset, kromě televizí a rádií, platit i za zařízení, která mohou přijímat a reprodukovat rozhlasové či televizní vysílání, například za chytré telefony či počítače.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jedním pozitivním prvkem v této situaci je, že poplatek bude i nadále vybírán za každou domácnost pouze jednou. Pokud by totiž vláda rozhodla, že by lidé měli platit za každé zařízení samostatně, Češi by se pravděpodobně ocitli v nevýhodě, pokud mají doma několik mobilních telefonů, počítačů, televizí, tabletů a dalších zařízení.

Firmy si připlatí

Podnikatelé a firmy byly dosud povinni, na rozdíl od fyzických osob, platit poplatky za každé zařízení samostatně, včetně autorádií. To znamenalo pro podnikatele s větším počtem firemních vozů, například v dopravních společnostech, významné měsíční výdaje, jak psaly Události247. Nově budou tyto subjekty platit podle počtu zaměstnanců, přičemž počty budou rozděleny do šesti pásem. Živnostníci bez zaměstnanců nebo firmy s maximálně pěti zaměstnanci budou od poplatků osvobozeny.

Ministr kultury Martin Bax řekl, že„Zvyšování poplatků a rozšíření okruhu poplatníků se projeví, pokud půjde vše dle legislativního plánu, od 1. ledna 2025, tedy v době, kdy by ekonomická situace měla být pro občany příznivější.“

Co říkáte na tuto novelu zákona a nové vyšší poplatky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články