Katastrofa byla blízko: Z americké továrny mohl být druhý Černobyl

Havárie v ukrajinském Černobylu a japonské Fukušimě se zapsaly nejen do historie lidstva, ale i jaderné energetiky. Jde o zatím nejhorší katastrofy tohoto typu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Méně známá je však skutečnost, že taková katastrofa mohla být ještě jedna, konkrétně v USA. Došlo k ní v roce 1979 a jen díky velkému štěstí nepřešla ve velkou tragédii. Dějstvím byl ostrov Three Mile Island v Pensylvánii. Ten se nachází 16 kilometrů od hlavního města Harrisburg na břehu řeky Susquehanna. V roce 1968 tu začala výstavba tehdy nejmodernější jaderné elektrárny, která měla nabídnout levné a moderní řešení potíží s energiemi.

Chybná dokumentace a požár

První blok jménem TM-1 byl zprovozněn roku 1974, jeho společník TM-2 o 4 roky později. Pozdější nehoda vycházela z chybného návrhu a lidského faktoru. Reaktory se mnohokrát porouchaly a zatékalo do nich, což si žádalo pravidelné opravy. Rada ale tyto skutečnosti zatajila kvůli riziku uzavření. Jen 90 dní po spuštění TM-2, 28. března 1979, ale ve 4 hodiny ráno došlo k nečekané události při rutinní snaze o čištění chladicí nádrže reaktoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následkem lidské chyby a chybné dokumentace jeden z chladicích plášťů vzplanul. Došlo k zastavení odvodu tepla a v reaktoru začala rychle stoupat teplota. Selhal také systém řešení přetlaku, stejně jako havarijní ventil odvodu tepla. Velín nebyl navíc o ničem informován, situaci proto nijak neřešil. Do rána stoupla teplota v reaktoru natolik, že to částečně roztavilo aktivní zónu, radiace tudíž začala unikat i do okolí a zasáhla minimálně 2 miliony lidí.

Panika podpořená kinem

To přesto, že se společnost dle pozdějšího vyjádření snažila škody minimalizovat. Nový guvernér řešil situaci s mimořádnou duchapřítomností a chtěl hlavně uklidnit paniku. Nedošlo k oficiální evakuaci, byl však doporučen odchod žen a dětí ze vzdálenosti 8 km od elektrárny. Dobrovolně však uprchlo dalších 140 000 lidí. Situaci ještě umocnil fakt, že jen 2 týdny poté běžel v kinech katastrofický snímek Čínský syndrom na prakticky totožné téma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V 8 hodin večer zbývala do roztavení reaktoru ani ne hodina. Personálu se však skoro zázrakem podařilo stav elektrárny ovládnout, došlo tedy k pomalému chlazení. Zdi stavby nepopraskaly a ven neuniklo více záření. O dva dny později, tedy 30. března, došlo na olověný sarkofág. Ten vážil 150 tun a byl speciálním týmem zvednut nad již dostatečně vychladlým reaktorem TM-2. Od té doby nedošlo k žádné snaze o opětovný provoz.

Žádné oběti, změna nálady

Celý incident neměl naštěstí žádné oběti na životech, až do Černobylu o 7 let později byl však vnímán jako nejhorší jaderná havárie. Nepřekvapí, že jedním z dopadů byla masivní změna vnímání této energetiky v celých Spojených státech. Dříve panovalo velké nadšení napříč společností. Například v 50. letech propagoval její mírové využití dokonce Walt Disney v jednom ze svých pořadů. Událost na Three Mile Island ale vyvolala jasné ochlazení.

Vláda nedovolila stavbu dalších elektráren a jen dostavila rozdělané. Stávající byly důkladně zkontrolovány a nadmíru zabezpečeny. Nové elektrárny povolila až administrativa Baracka Obamy v roce 2012, tedy o více než 3 dekády později. Počet 92 jaderných elektráren v USA je aktuálně odpovědný za 20 % dodávek elektřiny. A zatímco TM-2 se už nikdy nerozjel, první reaktor pokračoval v práci až do plného vyřazení z provozu v roce 2019.

Jak se vám líbil seriál Černobyl?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články