Máte Android? Buďte obezřetní, po Česku se teď šíří vir, který krade bankovní účty a vše, co na nich je

Majitelé Android telefonu, pozor! V Česku se šíří vir, který krade bankovní účty a vše, co na nich je. V mobilu má program velká spousta lidí. Možná škodí i vám.

virus Andreed i Zdroj fotografie: VampishBowl / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na zařízení s operačním systémem Android míří nová hrozba. Prostřednictvím falešné aktualizace se šíří vir, který má mnohostranné schopnosti a přijímá příkazy útočníků. Kyberzločinci tak kradou přihlašovací údaje k vašim profilům a mohou se dokonce dostat k vašemu bankovnímu účtu, ze kterého odcizí všechny vaše úspory.

Aktualizace Google Play šíří nebezpečný vir

Nový škodlivý software dostal název Antidot a mezi bezpečnostními experty vzbudil značný rozruch. Jeho mnohostranné využití umožní kyberzločincům převzít téměř stoprocentní kontrolu nad napadeným zařízením. Vir se šíří pomocí falešných aktualizací aplikace Google Play, kterou si uživatelé stáhnou z vydařených phishingových kampaní. Po instalaci bude Antidot vyžadovat udělení práv správce. Pokud tyto práva oběť udělí, okamžitě tím předává správu nad svým zařízením do rukou kyberzločinců, kteří získají přístup ke kontaktům i přihlašovacím údajům do bankovnictví.

šíří vir
iZdroj fotografie: Tony Webster from Minneapolis, Minnesota, United States / Creative Commons / CC BY-SA
Falešná aktualizace Google Play šíří nebezpečný vir.

Zločinci převezmou kontrolu nad zařízením

Vir, který se šíří pomocí falešné aktualizace, na pozadí komunikuje s centrálou kyberútočníků. Pomocí přesně cílených příkazů může Antidot získat přihlašovací údaje ke všem účtům oběti, odemykat a zamykat zařízení nebo otevírat a zavírat aplikace. Dále může místo oběti uskutečnit telefonní hovory, posílat SMS zprávy nebo dokonce pořizovat fotografie. Primárním cílem jsou však přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, ze kterého mohou následně převádět finance oběti na vlastní účty.

Google Play

Máte Android? Na tyto aplikace si dejte pozor, mohou vás připravit o bankovní účet

Pronikne každým zabezpečením

Nebezpečí tohoto viru tkví především ve skutečnosti, že dokáže proniknout každým zabezpečením operačního systému Android. Po instalaci se dokáže ukrýt hluboko v systému, kde téměř nelze najít. Ochránit vás může jen kvalitní antivirová ochrana a také vlastní obezřetnost. Aktualizace aplikací nikdy neprovádějte skrze neověřené odkazy, přes které se většinou šíří vir. Aktualizace vždy stahujte a instalujte z oficiálních obchodů. Důležité je také zabezpečení svých účtů dvoufaktorovým ověřením, přes které se tento typ škodlivého kódu nedostane.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články