Změna klimatu pomohla dinosaurům v migraci do Grónska. Nepředstavitelná podívaná, která se odehrála před 214 miliony lety

Pokles hladiny oxidu uhličitého pomohl obrovským býložravým dinosaurům vypravit se z Jižní Ameriky až do Grónska.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sauropodomorfové jako Plateosaurus ušli 10 000 kilometrů z Jižní Ameriky do Grónska, když v atmosféře poklesla hladina oxidu uhličitého. Celá tato dávná migrace se odehrála asi před 214 miliony let. Vědci odhadli časování cesty těchto dinosaurů pomocí srovnání vrstev hornin s fosiliemi sauropodomorfů a změnami v magnetickém poli Země. Díky vytvoření takové časové osy zjistili souvislost mezi touto poutí a právě poklesem oxidu v atmosféře planety.

Migrace býložravých dinosaurů napříč kontinenty

Onen pokles odstranil nejspíš klimatické bariéry, oznámila skupina badatelů v reportážích z února. Sauropodomorfové byli skupinou dlouhokrkých býložravých dinosaurů a v době před 230 miliony let žili hlavně na území dnešní severní Argentiny a jižní Brazílie. Jenže v jednom momentu se prostě zvedli a vydali se tak daleko na sever, až dorazili do Grónska. Přesná doba této migrace byla ovšem dlouhou dobu hádankou.

iZdroj fotografie: Pixabay

V principu se totiž nedalo jen tak přejít z místa, kde se v té době nacházeli, na druhou hemisféru, která byla nějakých 10 000 kilometrů daleko. V té době byla Amerika a Grónsko jeden kontinent, konkrétně dávný superkontinent Pangea. Nebyly tu žádné oceány blokující samotnou cestu a přes hory se dalo dostat docela snadno. Pokud by dinosauři postupovali pomalým tempem asi 2 kilometry za den, dorazili by do Grónska asi za 20 let.

Nejen fyzické překážky na cestě

Jenže období pozdního triasu (asi 233 – 215 milionů let) znamenalo obrovské hladiny oxidu uhličitého v atmosféře, což vytvářelo supersuché pouště a další klimatické mechanismy, které byly pro velké býložravé dinosaury stejnou překážkou jako vysoká skála. Rozsáhlé pouště v oblasti rovníku nabízely jen velmi málo potravy na to, aby tak velcí tvorové přežili jakoukoli delší cestu, nota bene pouť z na druhou stranu kontinentu.

iZdroj fotografie: Pixabay

V době přechodu do Grónska poklesla hladina oxidu uhličitého natolik, že podmínky pro cestování byly mnohem přijatelnější. Příčina poklesu není známá, ale dovolila i tvorům takto náročným na potravu masivní a dlouhou migraci na sever. Je to další ukázka toho, že evoluci nelze zkoumat bez přihlédnutí ke klimatickým změnám a prostředí. I velké druhy mohla na jednom místě zablokovat změna povětří stejně jako neprostupné hory.

Zdroj: Science News

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice