Záhadný most Overtoun: Z neznámého důvodu nutí psy ukončovat svůj život

Most sebevražedných psů – tak je mezi místními nazýván most Overtoun, ze kterého psi samovolně skáčou do hluboké propasti. Nutí je k tomu lovecký pud nebo duchové?

most overtoun i Zdroj fotografie: Rosser1954 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Skotsko je nádherný kus země, kterému se však nevyhýbají ani nevysvětlitelné záhady. Mnohým napomáhá místní pověrčivé obyvatelstvo, jiné nemohou rozporovat ani racionálně uvažující vědci. Jednou z takových záhad je opředen také most Overtoun, který vede přes 15 m hlubokou rokli k usedlosti z 19. století. Místní mu přezdívají most sebevražedných psů. Podle dostupných údajů zde mělo najít smrt okolo 500 čtyřnohých přátel člověka. Psi se mají v jednom místě mostu zarazit a následně se vrhnout přes zábradlí přímo do propasti.

Bílá paní nebo nemluvně

Jedna z pověstí, která má vysvětlovat nepochopitelné chování psů, pojednává o duchovi bývalé paní nedaleké usedlosti, která v rokli pátrá po svém manželovi. Podle všeho psi slyší nářek a volání ducha ženy a instinktivně jí běží na pomoc. Mnohem hrůzostrašnější je druhá legenda, podle které chtějí psi zachránit nemluvně, které do rokle hodil jeho vlastí otec. K této události skutečně došlo v roce 1994, kdy zde psychicky labilní otec zavraždil svého dvoutýdenního syna, protože si myslel, že ho posedl ďábel. Muž měl následně skočit za ním.

Prokletý most.
iZdroj fotografie: Allan Ogg / Creative Commons / CC BY-SA
Prokletý most. Pokud se tam vydáte, pejska určitě nechejte doma

Pach divé žvěře

Mnohem střízlivější vysvětlení toho, proč má most Overtoun na psy takto fatální účinek, se opírá o instinktivní lovecký pud psů. Rokle pod mostem je zarostlá silným houštím a pohybuje se v ní velké množství divoké zvěře. Vědci se domnívají, že je to právě pach těchto zvířat, který u psů probudí jejich lovecký instinkt a nutí je vrhnout se střemhlav do propasti. Most Overtoun však není jediný, který přes roklinu vede, a u žádného jiného nebylo podivné chování psů zaznamenáno. Skutečně zde působí nadpřirozené síly?

Jediná píseň odstartovala obrovskou vlnu sebevražd. Aby se jim zamezilo, vznikl Klub úsměvů – místo, kde se lidé učili znovu se smát

Pozor, nebezpečí!

Před nebezpečním, které most Overtoun pro psy představuje, varují i cedule umístěné při vstupu na most. Cedule nabádají, aby pejskaři nepouštěli své mazlíčky z vodítek a drželi je pevně. To jen dokazuje, jak hluboce je legenda o mostě psích sebevrahů mezi Skoty zakořeněná. Většina z nich se jí však nesnaží přijít na kloub a přijímaji všechny záhady, který se okolo mostu tradují.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články