Chcete si vybrat opravdu inteligentního psího přítele? Zde je seznam 10 nejchytřejších psích plemen na světě

Každý majitel psa nejspíš prohlásí, že zrovna ten jeho chlupáč je nejchytřejší na světě. Prakticky je však posuzování psí inteligence o dost obtížnější.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Inteligence je dosti volný pojem, ovšem pro její hodnocení u psů existují speciální testy. Díky tomu lze sestavit určitou kynologickou pyramidu psí chytrosti. Některá plemena jsou dokonce na hranici geniality, i když inteligenční kapacity se u psů a člověka samozřejmě liší. Přesto se najdou psi, od kterých se mohou i lidé spoustu věcí naučit. Někteří vycvičení chlupáči dovedou perfektně rozeznávat povely a jsou předváděni i na výstavách a soutěžích.

Inteligence zvířete kontra poslušnost

Další psi bývají zase příliš chytří a snažit se je vycvičit je pro majitele doslova utrpení. Poslušnost a inteligence jsou totiž zcela odlišné věci. Dnes bude ale řeč o inteligenci. Ani na následujícím seznamu nejchytřejších druhů se ovšem neshodnou všichni majitelé, cvičitelé nebo veterináři. Dlouhodobé pozorování psí říše však pomáhá určit obecné schopnosti jednotlivých plemen, a to napříč celým světem.

Nejsou zde brány ohledy na národní vlastnosti jednotlivých plemen. I psi jsou schopni převzít tradice a zvyky území, na němž se vyskytují. Nejde jen o otázku výživy, ale také chování. Někteří psi se vyskytují na stejném místě celý život, jiní hojně cestují a chytají tak něco ze všech koutů světa. A samozřejmě hraje roli také přístup majitele. Neschopný pán nedokáže nejspíš využít vlastnosti sebekvalitnějšího plemena.

Psí pomocníci lovců i pastevců

Žádný žebříček psí inteligence se nemůže obejít bez amerického foxhounda. Před více než 200 lety byl vyšlechtěn z anglického foxhounda. Je to dobrý lovec, velmi snadno se učí povelům a je také vysoce přátelský. Nejchytřejší je ovšem border kolie, aspoň si to tedy myslí pastýři z Velké Británie. Status tohoto plemene potvrdil i výzkum univerzity v Britské Kolumbii. Tzv. borderák je energický, loajální a velmi rychle vycvičitelný pes.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Labradorský retrívr je extrémně oblíbeným plemenem, poprvé se objevil v 19. století na Newfoundlandu. Původně pracovní pes dnes působí jako lovecké, a hlavně záchranné plemeno. Pro svůj klid a laskavost je oblíben i jako opora nevidomých. Pekingský palácový pes je chytré stvoření patřící mezi nejstarší plemena chovaná na dvoře čínských císařů již před cca 2 000 lety. Jsou bohužel arogantní, jejich inteligence je však nepopiratelná.

Z Irska, z Alp i bojových kruhů

Irský vodní španěl je jedno z nejstarších a také nejvzácnějších plemen světa. Své kořeny má navzdory názvu ve Španělsku a všemožné seznamy inteligence ho často zcela nespravedlivě obcházejí. Bernardýn se jmenuje po klášteru svatého Bernarda ve Švýcarských Alpách. Jde o plemeno mimořádně přátelské a vstřícné, proto je používán při horských záchranných akcích. Člověka vycítí i hluboko pod sněhem a zvládá četné příkazy.

Rotvajleři jsou chytří psi, vysloužili si ovšem špatnou pověst coby bojové plemeno. Při normálním zacházení s nimi však nejsou žádné problémy a odborníci je řadí k nejinteligentnějším psům. Mají hlavně vynikající paměť, možná jednu z nejlepších v psí říši. Shetlandský ovčák byl vyšlechtěn z border kolie a zdědil po ní i vysokou inteligenci. Po správném výcviku jsou tito pastevečtí psi schopni nahánět jakékoli stádo.

Úspěch na sítích a silná nezávislost

Sibiřští husky sklízejí velké úspěchy na YouTube a kolikrát jsou populárnější než kočky. Jsou silně energetičtí a také nezávislí, krom toho jde i o jedno z nejchytřejších plemen světa. Výmarský ohař je vzácné lovecké plemeno. Kynologové ho řadí k nejchytřejším na světě díky vhodnosti k výcviku. Dovede sledovat prakticky jakoukoli zvěř a je lhostejno, zda se jedná o kachny nebo divoká prasata, jeleny, či dokonce medvědy. Poradí si se vším.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Psi, kteří prošli různými kulturami a místy a jsou tak vlastně kosmopolitními stvořeními, mohou kolikrát zapůsobit na majitele na jakémkoli kontinentu. Patří tak mezi nejchytřejší na světě díky kombinaci více vlivů. Ostatně i u lidí platí, že multioborové znalosti se navzájem posilují a ukazují spojení, která nejsou na první pohled vidět. Například Elon Musk je znám tím, že čte vždycky dvě knihy z naprosto opačných vědeckých oborů. A kam se dostal.

Které z vyjmenovaných plemen je vám nejsympatičtější?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články