Vorvaň vyvržená na pláži v Austrálii se stala místní atrakcí. Po celém těle měla jizvy po souboji s obří olihní

Obrovský vorvaň pomalu hnije na břehu ostrova, kde láká obyvatele k podívané a zloděje k ukořistění toho nejcennějšího. Většinu lidí však drží pach zatuchliny mimo záliv.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Není přitom známo, jak velryba vlastně zemřela. Jeden z místních si při bližším průzkumu zničil tenisky a další prohlásili, že zápach rozkladu je cítit na vzdálenost pěti kilometrů. Patogeny na hnijícím těle jsou další důvod, proč se držet dál, což potvrdilo místní oddělení pro péči o životní prostředí. Ve stručnosti by měli lidé zůstat od pláže dál hlavně proto, že opodál mohou ještě plavat hladoví žraloci v očekávání, že budou moci něco ulovit.

Obrovský vorvaň inspiroval atrakci

Mrtvé velrybí tělo – v tomto případě 16 metrů dlouhé – obvykle představuje problém při čištění pláže. Plyny pracující v rozkládajících se tkáních mohou způsobit velmi ošklivou explozi. Někdy ji provedou preventivně přímo místní úřady, jako tomu bylo v roce 1970. Tehdy vznikl v Oregonu Memorial vybuchující velryby, ovšem rozhodnutí pro tohle jméno majitel rychle litoval. Z vtipu se totiž vyklubal boj o přežití.

iZdroj fotografie: Pixabay

Obrovské kusy velrybího tuku najednou padaly úplně všude, vzpomíná na tehdejší situaci reportér Paul Linman, který byl přímým účastníkem. „Kusy masa nám létaly nad hlavami, jiné nám padaly k nohám.“ V aktuálním případě byl vorvaň vyplaven 6. března na pláž Forrest Cave, což je populární vědecká oblast ostrova Filip v jižní Austrálii. Místo posledního spočinutí samice je těžko dostupné vozidly nebo jakoukoli technikou, která by zvířetem pohnula.

Obtížná lokalita, nejasná smrt

Tělo tak bude necháno vlastnímu osudu a nebude s ním nikdo hýbat. Oddělení péče o přírodu dodalo, že lidem je zakázáno přiblížit se na méně než 300 metrů i se psi. Stejně tak je trestné odnášet nebo přechovávat části velryby. Odhodlané zloděje to ovšem neodrazuje, takže se pod rouškou tmy vydávají pro čelisti a další suvenýry. Dokonce i po smrti pomáhá velryba vědcům zjistit něco o tomto druhu, jeho chování a biologii.

iZdroj fotografie: Pixabay

Badatelé odebrali vzorky tkáně, a stopy sání na těle velryby naznačují možný souboj vorvaně s obří olihní. Podobné stopy byly objeveny na těle vyplaveném v Austrálii roku 1980 a měly asi 10 centimetrů v průměru. Vorvani se noří do hloubky přes kilometr, kde se s olihněmi střetávají. Jenže když se taková oliheň brání, obalí vorvaně chapadly. Není ovšem jisté, co přesně zabilo tuhle, mohlo jít i o normální smrt stářím.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články