Viry, které podle vědců mohou spustit další pandemii

Termín pandemie ovládl v posledních dvou letech prakticky veškeré dění na planetě. Jenže jednou to vůbec skončit nemusí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pandemie koronaviru je něco, po čem svět už nikdy nebude takový, jako dřív. Jenže současně s řešením a rozbory koronaviru se objevují zkazky a odhady toho, co bude mít na svědomí pandemii příští. Podle vědců by to mohl být taky některý z těchto virů, které nový nástroj oznámkoval podle jejich potenciálu přenosnosti ze zvířete na člověka a způsobit stejný zásah populace jako právě v této době všudypřítomný koronavirus.

Koronavirus jako první pandemie v řadě?

Koronavirus SARS-Co2 je nejnovější patogen schopný „přelití“ ze zvířete na člověka, ale ve zvířecí říši existují stovky tisíc dalších virů, které v nich mutují a mají podobnou rizikovost. Nástroj jménem SpillOver v základě vytváří volně přístupný seznam, který mohou využít další vědci, politici a zdravotní úředníci pro monitoring či předvýrobu vakcín, které by mohly zabránit podobnému výbuchu nákazy jako u koronaviru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Asi 250 z těchto virů je známo jako „zoonotické“ tedy už měly případ přenosu ze zvířete na člověka a asi 500 000 dalších má k přenosu schopnosti. Ovšem ne u každého tohle hrozí, proto vytvořil vědci toto rizikové hodnocení. Seznam hodnotí 32 faktorů viru a jeho hostitele, například druh zvířete, četnost interakce s člověkem a výskyt viru v oblasti výskytu zvířete. Následně vědci ohodnotili 887 virů nacházejících se v divočině.

Dvanáct nejrizikovějších ke sledování

Dvanáctka nejrizikovějších jsou ony zoonotické patogeny s virem lassa na prvním místě, SARS-CoV-2 jako druhým a ebolou na bronzové pozici. Hlavním hostem pro lassu jsou krysy a ebola sídlí nejspíš v netopýrech. Hlavní hostitel SARS-CoV-2 je neznámý, ovšem virus napadá norky, lvy a tygry. Vědci takový výsledek očekávali a použili to jako ověření funkčnosti této rizikové diagnostiky. Ale proč se SARS-Cov-2 neobjevil hned na prvním místě?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle vědců určuje nástroj budoucí hrozby a právě o aktuálním koronaviru ještě mnoho důležitých věcí nevíme, jako například právě počet druhů, které umí infikovat. Čím více informací bude známo, tím výše v tomto seznamu se může umístit. SpillOver je komunitní platforma, která dovoluje vědcům sdílet data o již známých virech a přidávat další, takže rizikovost se průběžně mění s rostoucím povědomím o všech „členech“ seznamu.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články