Viagru můžete dát i psovi. Avšak v tomto případě je záměrem pomoc s poruchou příjmu potravy

Sildenafil, známější pod názvem Viagra, má mnoho dalších využití, než jen na problém s erekcí. Například může účinně pomáhat psům s léčbou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Při ní se psům rozšíří jícen a ztratí tak schopnost dopravit jídlo do žaludku. Psy s touto poruchou obvykle trápí i další zdravotní problémy a nakonec je třeba je utratit. Během jídla se jim potrava také dostává do plic a způsobuje zápal plic. Jak uvádí podrobná zpráva American Journal of Veterinary Research, může psům pomoci zcela totožný princip, jakým sildenafil pomáhá na poruchy erekce u mužů postižených touto situací.

Otázka správné svalové relaxace

Lék pomáhá psům s uvolňováním hladkých svalů, což dovoluje spodnímu jícnu se opět otevřít a pustit potravu dál. Tím dochází i k redukci regurgitace, tedy návratu jídla do jícnu. Během léčby se objevily zcela minimální vedlejší efekty a psi ošetření tímto způsobem přibrali během dvou týdnů na váze. „Když se podíváte do pramenů, neexistuje lék, který bychom mohli použít přímo na tuto poruchu. Sildenafil jako první cílí na tento mechanismus.“

„Stejně tak snižuje regurgitaci, protože to je hlavní příčina následné smrti psů,“ uvádí v prohlášení Dr. Jillian Haines ze státní univerzity ve Washingtonu. „Otevírá spodek jícnu na dobu 20–60 minut, což u psů funguje nádherně. Potřebujeme ho otevřít, jen když žerou.“ Do studie se zapojilo 10 psů s touto poruchou, kteří dostali buď sildenafil nebo placebo, a to dvakrát za týden. Pak ho dva týdny neměli vůbec, následně byly skupiny prohozeny.

Podrobné sledování efektů na psy

Majitelé dostali za úkol sledovat případy návratu potravy do jícnu. Rentgenové vyšetření psů po jídle, ať už po léku nebo placebu, neukázalo výrazné rozdíly. U devíti z 10 psů ale majitelé ohlásili snížený návrat potravy právě během dvou týdnů, kdy byl psům podán tekutý sildenafil. „V mnoha případech dovedli majitelé zjistit, kdy šlo skutečně o sildenafil, protože léčba projevů poruchy zkrátka zabírala,“ vysvětluje Haines.

iZdroj fotografie: Pxhere

„Největší zlepšení se projevilo u pravidelné regurgitace. Několika z nich jsem jim sildenafil následně předepsala a užívají ho dodnes.“ Psi s vážnějšími projevy se tolik nezlepšili, protože lék měl potíže dostat se do žaludku. Látka už se předepisuje lidem i psům na krevní tlak v plicích. Mohl by ovšem mít ještě více aplikací než na dosud známé choroby, a to na nově objevený megaesofagus. Tento výzkum podpoří další vývoj a nepochybně pomůže mnoha lidem i psům.

Jakými zdravotními neduhy si prošel váš pes?

Zdroj: AvmaJournals

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články