Včely, často opomíjené, avšak nejdůležitější živé bytosti na planetě. Pokud si lidstvo chce nadále hojně užívat darů přírody, je třeba razantně změnit přístup

Včely byly na minulé schůzi Královské geografické společnosti v Londýně prohlášeny za nejdůležitější živé bytosti na planetě.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ačkoli byly včely prohlášeny za nejdůležitější živé bytosti na planetě, nic to nemění na skutečnosti, že se objevily také na seznamu vážně ohrožených druhů. Poslední studie poukazují na silný trend úbytku tohoto hmyzu. Jedná se o opravdu dramatický pokles počtu včel – až o 90 % – během posledních několika letech. Nekontrolované užívání pesticidů, odlesňování nebo nedostatek květin jsou hlavními důvody jejich vymírání.

Klíčová součást i našeho ekosystému

Pro mnohé lidi může být tohle zarážející – tedy jak může být zrovna včela nejdůležitější tvor na planetě? Odpověď je o dost jednodušší, než by se mohlo zdát. Protože 70 % světového zemědělství závisí zcela výlučně na práci včel. Není snad třeba zdůrazňovat, že jejich funkcí je opylování květů. Bez opylení včelami by se mnohé rostliny nemohly rozmnožovat. Pokud by k tomu došlo, velká část flóry a následně i fauny velmi rychle zmizí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kromě toho několik center zemědělského výzkumu přišlo se zjištěním, že včely jsou jediné živé bytosti, které nenesou naprosto žádný typ škodlivého patogenu. V zásadě měl tak pravdu Albert Einstein, který na adresu těch drobných křídlatých tvorečků prohlásil, že „pokud zmizí včely, lidem budou zbývat čtyři roky života“. A slavný fyzik by něco takového určitě neprohlásil bez rozmyslu.

Opatrnosti není nikdy dost

Protože se jedná o tak citlivou a klíčovou složku ekosystému, je potřeba být ohledně včel neuvěřitelně opatrní. Naskýtá se nám několik možností, každopádně musíme jednat rychle. První akcí, kterou je potřeba udělat v zájmu ochrany prostředí těchto těžce pracujících tvorů, je okamžitý zákaz použití pesticidů v zemědělství, tedy přechod na přírodní organické alternativy. Navíc je nutné neustále monitorovat stav a zdraví včelích populací.

iZdroj fotografie: Pixabay

Lidé si začali postupně uvědomovat důležitost včel a za účelem jejich ochrany vznikla řada iniciativ a organizací, k nimž se přidalo i mnoho vlivných celebrit. Možná nejkouzelnějším příkladem je Morgan Freeman, který nedávno proměnil svůj pozemek v Mississippi na včelí svatyni, která má tento druh co nejvíce chránit. Stále si ovšem nejspíš neuvědomujeme, že včely jsou jedním ze základních pilířů, s jehož stavem sílí či upadá i naše vlastní existence.

Zdroj: Intelligent Living

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články