vedazive.cz
  • Technika
  • Člověk
  • Historie a kultura
vedazive.cz
  • Technika
  • Člověk
  • Historie a kultura
  • Příroda a zvířata
  • Planeta Země
  • Vesmír
  • Tiskové zprávy
Všechny rubriky »
vedazive.cz » Příroda a zvířata » Ochrana před náletovými škůdci bez chemie. Kvetoucí aksamitníky ochrání váš hrášek silnou vůní

Ochrana před náletovými škůdci bez chemie. Kvetoucí aksamitníky ochrání váš hrášek silnou vůní

4 června, 2026
Jana Šrámčíková
[email protected] |

Jana Šrámčíková se redakční práci věnuje několik let. Ve své tvorbě se zaměřuje na široké spektrum témat od přírody a zajímavostí přes bydlení a zahradu až po každodenní praktické otázky. Zkušenosti sbírala v několika českých redakcích a do textů promítá důraz na srozumitelnost, pečlivost a čtivý styl. Podílela se také na knižním projektu Bylinkopedie v kuchyni. Ve svých článcích propojuje užitečné informace, aktuální témata i inspiraci pro běžný život.

Nejde jen o to, co zasadíte, ale i vedle čeho. Hrách setý v dobré společnosti prospívá lépe a zároveň si poradí i s některými škůdci.

Foto: Jana Šrámčíková / VědaŽivě

Obsah článku

  1. Startovní čára aneb kdy s ním šupnout do země
  2. Hráškovi nejlepší parťáci pro bujný růst
  3. Tady pšenka nepokvete: S kým se hrášek nemusí

Mít na zahradě vlastní sladký hrášek, který můžete mlsat přímo z keříku, to je prostě jedna z těch největších letních radostí. Jenže ono to není jen o tom hodit semínka do hlíny a čekat na zázrak, jak jsme se v redakci VědaŽivě přesvědčili. Hrášek je sice vcelku pohodář, ale i on má své oblíbence – a potom samozřejmě i takové sousedy, které by nejraději přesadil k plotu k sousedům. Pokud chcete letos sklidit pořádný ranec lusků, je dobré vědět, s kým si tenhle zelený krasavec rozumí a komu se raději vyhýbá obloukem.

Startovní čára aneb kdy s ním šupnout do země

Na nic nečekejte, hrášek nemá rád letní pařáky. Jakmile sluníčko trochu prohřeje hlínu, je čas vyrazit do akce. Stačí mu udělat řádky takových 20 až 30 čísel od sebe a semínka zastrčit zhruba čtyři centimetry hluboko. Má rád lehkou zem, ale když mu do té těžší jílovité přimícháte trochu kompostu a písku, neurazí se.

V redakci VědaŽivě vám přinášíme i jeden tip od starých praktiků: pokud máte půdu jako beton, nebojte se použít mulč ze slámy nebo štěpky. Udrží to v zemi vlhkost, kterou hrášek miluje, a uvidíte, že kuličky pak budou jako hrachy, a ne jako nějaké neduživé broky. Navíc se vám v tom záhonu neuchytí tolik plevele, což vám ušetří bolavá záda při pletí.

Foto: Jana Šrámčíková / VědaŽivě

Hráškovi nejlepší parťáci pro bujný růst

Hrášek je v rostlinné říši tak trochu štědrý mecenáš. Patří mezi bobovité, což v lidské řeči znamená, že umí brát dusík ze vzduchu a pumpovat ho do země. Tím vlastně zadarmo hnojí všechno, co roste kolem něj.

  • Mrkev a ředkvičky: Tahle trojka je naprostý ideál. Mrkev vedle hrášku roste jako z vody a ředkvičky sklidíte dřív, než se hrášek stačí pořádně rozšoupnout.
  • Listové saláty a kedlubny: Skvěle vyplní místo a využijí stín, který jim vyšší hrášek poskytne.
  • Bylinky: Zkuste kopr nebo petržel. Prý vedle hrášku voní mnohem intenzivněji a celkově si tahle parta sedne.
  • Květinoví strážci: Pokud do záhonu píchnete aksamitník (afrikán) nebo měsíček, máte o přírodní ochranku postaráno. Jejich specifická vůně totiž poplete škůdce natolik, že váš hrášek raději vynechají.

Tady pšenka nepokvete: S kým se hrášek nemusí

Pozor ale na to, koho k němu nastěhujete. Jsou rostliny, které se s ním prostě nesnesou. Zapomeňte na cibuli, česnek, pórek nebo pažitku. Cibuloviny totiž do půdy vypouštějí látky, které hrášku doslova hází klacky pod nohy – jinými slovy brzdí jeho klíčení i růst. Stejně tak ho nedávejte k rajčatům nebo bramborám. Tyhle plodiny mají úplně jiné nároky na živiny a místo spolupráce byste na záhonu měli spíš boj o přežití.

Štítky Zdroje
#pěstování #zahrada

Autorský text, Výsevy a množení, Siegfried Stein, Rebo, 2022

Máte na své zahradě nějakou osvědčenou kombinaci plodin, na kterou nedáte dopustit?

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Pozor na organická hnojiva. Kostní moučka voní psům jako večeře, v žaludku ale vytvoří tvrdý beton

Pozor na organická hnojiva. Kostní moučka voní psům jako večeře, v žaludku ale vytvoří tvrdý beton

Trpaslíky vystřídal jiný nešvar. Architekti už roky kritizují barevné mulčovací kůry a pestré látky

Trpaslíky vystřídal jiný nešvar. Architekti už roky kritizují barevné mulčovací kůry a pestré látky

Stačí jeden osudový omyl při sběru bylin. Obyčejně vypadající bolehlav ochromí dýchání a zabíjí

Stačí jeden osudový omyl při sběru bylin. Obyčejně vypadající bolehlav ochromí dýchání a zabíjí

Unikátní nález dravého dinosaura v Sahaře. Nově popsaný spinosaurus měl na hlavě masivní ostrý hřeben

Unikátní nález dravého dinosaura v Sahaře. Nově popsaný spinosaurus měl na hlavě masivní ostrý hřeben

Proslavené modré plameny sopky Kawah Ijen způsobuje hoření sirných plynů unikajících z vulkanických puklin

Proslavené modré plameny sopky Kawah Ijen způsobuje hoření sirných plynů unikajících z vulkanických puklin
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #řidič
  • #řidičský průkaz
  • #čínská auta

    Události247.cz

    • Domácí
    • Komentáře
    • Rozhovory
    • Spotřebitel
    • Technologie
    • #česká republika
    • #válka na ukrajině
    • #rusko

      SportyŽivě.cz

      • Basketbal
      • Formule 1
      • Fotbal
      • Hokej
      • MMA
      • Tenis
      • #prestupy
      • #nhl
      • #sk-slavia-praha

        ADBZ.cz

        • Hobby
        • Interiéry
        • Rekonstrukce
        • Rekreační objekty
        • Rodinné domy
        • #bydlení
        • #pes
        • #zahrada

          Chalupáři-zahrádkáři.cz

          • Okrasná zahrada
          • Pokojové rostliny
          • Tipy
          • Užitková zahrada
          • Zajímavosti
          • #rajče
          • #čištění
          • #hnojivo

            Vařímedobroty.cz

            • Cukroví
            • Omáčky
            • Předkrmy
            • Recepty
            • Rychlé pokrmy
            • #cukr
            • #med
            • #kuřecí maso
              vedazive.cz
              • O nás
              • Kariéra
              • Kontakt
              • Etický kodex
              • Cookies
              • RSS
              vedazive.cz
              • O nás
              • Kariéra
              • Kontakt
              • Etický kodex
              • Cookies
              • RSS

              Copyright © 2016-2026 abcMedia Network s.r.o.

              Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.