Útoků smrtících zvířat na dovolených přibývá. Jak se v takovém případě zachovat?

Terčem útoků smrtících zvířat se člověk nestává každý den. Na druhou stranu nikdy nevíte, kdy váš něco takového může potkat a i taková kráva se může stát smrtící, když vás zalehne.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pod pojmem smrtící zvíře si každý představíme něco trochu jiného. O takovém žralokovi asi nikdo nepochybuje, jenže i takoví šimpanzi nebo klokani dovedou pěkně potrápit. Z toho plyne, že vás mohou slušně zranit nebo rovnou zabít i celkem nevinně vyhlížející zvířata, pokud se nezachováte správně, případně nebudete takový útok čekat. Takže pro vás máme několik tipů, jak se dost možná vyhnout pěkným nepříjemnostem.

Žraloci, klokani, hadi, horští lvi, šimpanzi

Jestli se na vás vrhnul žralok, podívejte se tomuto predátorovi přímo do očí. Nemelte sebou jako něco, co by rád snědl. Co nejrychleji se dostaňte na břeh. Nebo jestli musíte bojovat, jděte po žábrách. Když si vás v Austrálii vyhlédne klokan, často vyskakuje z křoví a útočí drápy. Pokud máte čas a prostor na reakci, otočte se tváří stranou (chráníte oči) a pomalu jděte pryč. U hadů je problém, když narušíte jejich osobní prostor.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ten sahá asi na tři stopy. Pokud jste se do něj dostali, ani se nehněte. Podívejte se, jestli se dal na ústup. Jestli ne, nebo nemůže, velmi pomalu se stáhněte. Při setkání s pumou (např. Puma americká je též zvaná horským lvem) je klíčové odstrašit ho od útoku a ukázat mu, kdo je tady šéf. Stůjte zpříma, mávejte rukama apod. Pokud to nepomůže, použijte cokoli je po ruce jako kameny nebo zbraně. U šimpanzů zachovejte klid a rozvahu, neprovokujte je, nedívejte se do očí.

Včely, medúzy, grizzly, aligátor, hroši

Pamatujte, včely jsou komunita. Když vás obalí hejno, nestůjte na místě a neplácejte se. Dáváte jim jen čas na povolání posil. Prostě utíkejte. Narazíte-li ve vodě na medúzu, udržujte vzdálenost. Některá žahadla mohou dosahovat až na 165 palců (tj. přes 4 metry!). Nejlepší je vyhnout se vodám, kde byly medúzy spatřeny. Jestli jste narazili na Grizzlyho, dělejte mrtvého. Pokud to nepomůže, braňte se. A pozor – nehrajte mrtvého v případě černého medvěda.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hlavním cílem aligátora je vás potopit, takže zůstaňte na pevnině nebo se tam dostaňte a utíkejte. Pokud vás zachytí, házejte sebou a perte se. Takoví hroši jsou nepředvídatelní a popudliví, ročně zabijí skoro 3 000 lidí, i když by to do nich člověk neřekl. Pokud vás jeden pronásleduje, moc možností nemáte. Hledejte nejbližší strom nebo hnízdo hmyzu a schovejte se. V souboji byste nejspíš příliš šanci neměli, tomu se rozhodně vyhněte.

Zdroj: Cnet

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články