Psí IQ test: Změřte inteligenci vašeho mazlíčka pomocí několika zkoušek. Na konci stačí jen sečíst body

Mnoho majitelů psů zajímá, jak chytrý je vlastně jejich věrný společník. Následující test vám pomůže tuto skutečnost snadno zjistit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existuje oblíbené rčení, že soudit rybu podle její schopnosti vylézt na strom vede k falešnému a silně ponižujícímu výsledku pro všechny. A měření inteligence u štěňat lze vnímat dosti podobně. Klasifikovat je tudíž podle toho, co je pro nás vysoké IQ, je těžce nefér. Proto byly vyvinuty speciální IQ testy určené pro psy. Následující se skládá z pětice jednoduchých úkolů, ke kterým nepotřebujete nic zvláštního, postačí vám běžné domácí vybavení.
Otestování ručníkem

Hoďte svému psovi na hlavu menší ručník – takový, který by měl bez problémů setřást a počítejte. Setřesení za 15 sekund jsou 3 body, 16–20 sekund 2 body, minuta 1 bod. Pokud se o shození ručníku ani nepokusí, znamená to 0 bodů.

Skrytá zeď odměn

Položte na zem před očima vašeho psa svačinu a pak na ni hoďte ručník. Počítejte, za jak dlouho se mu podaří svou odměnu vylovit. Platí stejný systém poměrů časů a bodů jako v předchozím případě se zakrytou hlavou.


iZdroj fotografie: Pxhere

Věci do rukou, respektive tlapek

Najděte nábytek, pod který se pes dostane tlapkou, ale ne hlavou či nosem. Pod něj pak schovejte odměnu a sledujte pokusy svého chlupáče o její získání. Získá ji tlapkou za 1 minutu – 3 body. Používá současně tlapku a ústa – 2 body. Snaží se, ale nakonec neuspěje – 1 bod. Pokud jej odměna vůbec nezajímá, bohužel 0 bodů.

Test paměti na sklo

Vyndejte 3 sklenice, jakmile vašemu počínání začne pes věnovat pozornost, dejte pod jednu z nich pamlsek tak, aby to bylo slyšet. Odveďte zvíře z místnosti a vyčkejte půl minuty, pak se vraťte. Pes okamžitě vybere sklenici s odměnou – 3 body. Nejprve zvolí prázdnou, pak správnou – 2 body. Správný pohár najde po 3 pokusech – 1 bod. Pokud tomu nevěnuje pozornost – 0 bodů.

Zisk 11–15 bodů

Máte doma psího génia s extrémním IQ. Tyto úkoly testují různé dovednosti včetně adaptivní inteligence, asociativní paměti a dovednosti řešení problémů. Váš pes je vynikající v každé z těchto složek, gratulujeme, máte skvělého společníka.


iZdroj fotografie: Pxhere

Zisk 6–10 bodů

Váš pes dost možná nedosáhl maxima jen proto, že je obtížné jej motivovat. Nicméně s předvedenými dovednostmi by se mezi génie pravděpodobně také zařadil. Samozřejmě je v některé ze složek lepší, zbytek lze posílit tréninkem.

Zisk 0–5 bodů

Není vůbec jisté, zda důvodem neschopnosti vyřešit představené úkoly je nedostatek inteligence vašeho mazlíčka. Někteří psi postrádají druh motivace pro tyto úlohy, protože jsou na to až příliš chytří. Pokud máte pocit, že vašemu zvířeti by trochu mentálního tréninku neuškodilo, samozřejmě s ním nadále cvičte. Může mu to pomoci ke zvládnutí výzev všedního dne a vy budete spokojenější.

Jak dobře obstál váš společník?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Na dovolenou bez přebytečných kil: Spolehněte se na Tabatu, pětiminutové cvičení z Japonska, které „je vidět“ téměř okamžitě
Události247.cz
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská ponorka zaútočila na výcvikové středisko ve Lvově: Nečekaný útok Černomořské flotily podtrhává nedostatek pozemní munice
adbz.cz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní