Věřte svému psovi, dokáže rozpoznat nebezpečí na první pohled. Vědecky potvrzeno

Říká se, že zvířata poznají dobrého člověka. Vědci se pokusili ověřit, jak tato teorie platí u psů, a došli k jednoznačným závěrům.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Můžete věřit svému psovi. Ale věří také pes vám? Nedávná studie totiž jasně ukázala, že psi jsou velmi dobře schopní analyzovat spolehlivost konkrétní osoby. Jsou to skuteční detektivové, kteří nám mohou poradit, komu věřit a komu se zdaleka vyhnout. Základem studie byla snaha zjistit, zda bude pes důvěřovat osobě, která mu lhala. Tento experiment byl přitom rozdělen na tři části.

Důvěra zvířete není zadarmo

Cílem bylo zjištění, zda je pro psa konkrétní osoba důvěryhodná, nebo nikoli. Psi obecně preferují svět s jasnými hranicemi. Cvičení a pevně dané mantinely jim usnadňují každodenní fungování. Během pokusu ukázal majitel psa na krabici s jídlem a pes se k ní rozběhl. Podruhé ukázal na stejnou krabici, tentokrát však prázdnou. Pes se opět ke krabici vydal, ovšem byl oklamán. Už dříve bylo prokázáno, že psi se rozběhnou tam, kam ukáže jejich majitel.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tím pádem rozumí lidským gestům. Jenže když se takové gesto stane nekonzistentním a jednou je skutečné, jindy klamné, je to pro psa velmi stresující. Narušuje to jeho jasné vidění světa. Při třetím pokusu již pes gesto nenásledoval. Nevěřil osobě, která mu dříve lhala. Celého pokusu se zúčastnilo celkem 34 psů a podle závěrečné zprávy se všichni zachovali totožně. Použili předchozí zkušenost a došli k závěru, že ukazující osoba je nedůvěryhodná.

Reakce na chování k jejich pánovi

Jenže tohle není všechno, psí nedůvěra se projevuje i ve vztazích mezi jejich pánem a dalšími lidmi. Psi dávají zkrátka pozor, jak se k jejich pánovi kdo chová, a to ovlivňuje vztah psa ke konkrétnímu člověku. Během dalšího pokusu požadoval majitel psa pomoc od okolních lidí. Ti následně dávali psovi pamlsky a chování psů vědce opět překvapilo. Psi totiž nepřijali pamlsek od osoby, která se k jejich pánovi chovala hrubě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud někdo ovšem pánovi opravdu pomohl, byl následně přijat i samotným zvířetem. Dokonce i ti, kteří neudělali nic, byli se psem zadobře. Ovšem projevy hrubosti nebo agresivity znamenaly okamžitou psí nedůvěru. Z toho plyne, že psi sledují interakci pánů s dalšími lidmi a dělají si o ní jasný závěr. Společenská pravidla jsou pro ně naprosto zřetelná a chování k pánovi tak ovlivňuje i jejich postoj.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články