Smrtelné ohrožení velbloudů. Plastový odpad je stále častěji příčinou jejich úmrtí

Změť plastových odpadků vytváří velbloudům v žaludcích a vnitřnostech smrtící útvary zvané polybezoáry.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Dva dromedáři slídí v odpadcích v poušti, která obklopuje Dubaj – nepěkný obrázek zachycující realitu dnešních dní. Nová studie hlásí, že právě plasty z odpadků zabíjí ve Spojených arabských emirátech 1 % velbloudů ročně. Marcus Eriksen studoval v Arabském zálivu plastové znečištění, když se setkal s Ulrichem Wermerym, expertem na velbloudy. Pátrání po plastech oba dovedlo do hlubin pouště, kde našli kostru velblouda. Neváhali a začali se hrabat v písku a v kostech.

Stejné riziko na souši jako u odpadu v mořích

Oba vědci objevili masy plastu velké jako menší cestovní kufr, které se všechny skládaly z plastových sáčků a nacházely se původně nejspíš v hrudníku již mrtvého velblouda. Obecně se ví o rizicích plastu pro mořské savce, lachtany, želvy, velryby nebo mořské ptactvo, ale to je jen jedna z oblastí. Kdekoli se plasty vyskytují, jsou pro místní zvířata problémem. A protože se vyskytují všude, logicky jsou problémem pro všechna zvířata.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ve Spojených arabských emirátech žije asi 390 tisíc dromedárů a kolem 1 % z nich pravidelně umírá kvůli konzumaci plastu. Eriksen a Wernery prozkoumali od roku 2008 na 30 tisíc mrtvých velbloudů a více jak 300 z nich mělo vnitřnosti plné plastového odpadu. V pěti případech vážila tato masa od tří do 64 kilogramů. Vědci tyto útvary nazvali polybezoáry, aby je odlišili od klasických bezoárů, které se přirozeně vyskytují jako směs srsti a rostlinné vlákniny.

Akumulace do obřích mas v těle zvířete

Když velbloud pátrá v poušti po potravě, nachází pravidelně plastové sáčky a další odpadky, které se zachytávají na stromech a hromadí podél cest a silnic. Z pohledu velblouda… pokud se nejedná o písek, jde o potravu. Jenže jednotlivé sáčky se mu – hlavně v žaludku – spojí právě do polybezoáru, který jeho organismus zcela ucpe. Paradoxem přitom je, že zvíře nezemře na udušení nebo otravu touto „pochoutkou“.

S žaludkem plným plastu necítí velbloud hlad a nakonec zemře hladem. Procento úmrtí kvůli plastům musí ještě potvrdit další studie, které jsou také potřebné kvůli zvýšení informovanosti lidí o tomto problému. Jednorázové sáčky způsobují velké potíže, protože jsou mistry v utíkání – velmi snadno uletí z odpadkových košů, korby náklaďáků nebo z lidských rukou. Cestují stovky mil a nemusí zabít jen velbloudy, může je pak klidně najít další zvíře.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články