Smrtelné ohrožení velbloudů. Plastový odpad je stále častěji příčinou jejich úmrtí

Změť plastových odpadků vytváří velbloudům v žaludcích a vnitřnostech smrtící útvary zvané polybezoáry.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Dva dromedáři slídí v odpadcích v poušti, která obklopuje Dubaj – nepěkný obrázek zachycující realitu dnešních dní. Nová studie hlásí, že právě plasty z odpadků zabíjí ve Spojených arabských emirátech 1 % velbloudů ročně. Marcus Eriksen studoval v Arabském zálivu plastové znečištění, když se setkal s Ulrichem Wermerym, expertem na velbloudy. Pátrání po plastech oba dovedlo do hlubin pouště, kde našli kostru velblouda. Neváhali a začali se hrabat v písku a v kostech.

Stejné riziko na souši jako u odpadu v mořích

Oba vědci objevili masy plastu velké jako menší cestovní kufr, které se všechny skládaly z plastových sáčků a nacházely se původně nejspíš v hrudníku již mrtvého velblouda. Obecně se ví o rizicích plastu pro mořské savce, lachtany, želvy, velryby nebo mořské ptactvo, ale to je jen jedna z oblastí. Kdekoli se plasty vyskytují, jsou pro místní zvířata problémem. A protože se vyskytují všude, logicky jsou problémem pro všechna zvířata.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ve Spojených arabských emirátech žije asi 390 tisíc dromedárů a kolem 1 % z nich pravidelně umírá kvůli konzumaci plastu. Eriksen a Wernery prozkoumali od roku 2008 na 30 tisíc mrtvých velbloudů a více jak 300 z nich mělo vnitřnosti plné plastového odpadu. V pěti případech vážila tato masa od tří do 64 kilogramů. Vědci tyto útvary nazvali polybezoáry, aby je odlišili od klasických bezoárů, které se přirozeně vyskytují jako směs srsti a rostlinné vlákniny.

Akumulace do obřích mas v těle zvířete

Když velbloud pátrá v poušti po potravě, nachází pravidelně plastové sáčky a další odpadky, které se zachytávají na stromech a hromadí podél cest a silnic. Z pohledu velblouda… pokud se nejedná o písek, jde o potravu. Jenže jednotlivé sáčky se mu – hlavně v žaludku – spojí právě do polybezoáru, který jeho organismus zcela ucpe. Paradoxem přitom je, že zvíře nezemře na udušení nebo otravu touto „pochoutkou“.

S žaludkem plným plastu necítí velbloud hlad a nakonec zemře hladem. Procento úmrtí kvůli plastům musí ještě potvrdit další studie, které jsou také potřebné kvůli zvýšení informovanosti lidí o tomto problému. Jednorázové sáčky způsobují velké potíže, protože jsou mistry v utíkání – velmi snadno uletí z odpadkových košů, korby náklaďáků nebo z lidských rukou. Cestují stovky mil a nemusí zabít jen velbloudy, může je pak klidně najít další zvíře.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu