Co všechno a na jakou vzdálenost slyší průměrný pes? Hodnoty dosahují kilometrů –⁠ v závislosti na podmínkách

Psí sluch je neobyčejně citlivý a nese s sebou mnoho zvláštností. Majitelé by měli svého čtyřnohého kamaráda dobře vnímat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jak vlastně zvířata používají svůj sluch? Jejich smysly jsou obvykle daleko za hranicemi našich možností. Kolikrát váš pes štěká zdánlivě bezdůvodně, ale za chvíli už i vy chápete, kvůli čemu ten hrozný randál byl. Hodně toho zkrátka slyší mnohem dřív než lidé. Pes slyší jak věci, které jsou velmi vzdálené, tak i ty, které se pohybují mimo spektrum postřehnutelné naším uchem. Někdy se samozřejmě mohou obě možnosti překrývat.

Jak poznáte, že pes zachytil něco, co vy ne?

Jeho uši se pohybují v závislosti na situaci a natáčí je směrem, odkud jde zvuk. Velmi výmluvným znakem je celá řeč těla. Různé zvuky mohou vyvolat nejrůznější reakce, od vzteku přes štěkot až po útěk nebo tisknutí se k zemi. Dost možná na vás začne dorážet, aby upoutal vaši pozornost. Štěkání a poskakování je v takovém případě přirozeným doprovodným jevem. Pes to zkrátka většinou nedělá bezdůvodně.

U štěňat platí, že ve stejných případech se budou nejspíš bát a hledat u vás – nebo rodiče – ochranu. Proč vlastně psi tak dobře slyší? Jsou schopni zachytit zvuky na 4krát větší vzdálenost než lidé, tato dovednost jim pomáhá se socializovat. Je také dobré vědět, že psi se špičatýma ušima mají lepší sluch než ti s boltci povislými či hodně chlupatými. V uchu mají totiž 18 pomocných svalů, pomocí kterých ho mohou otáčet ve směru příchozích zvuků.

Případy bouřky a vašeho volání

Zmíněných 18 ušních svalů hraje v dovednostech zvířete rozhodující roli. V prvních 3 týdnech života neslyší pes vůbec. Později své schopnosti rozvíjí na základě okolních zvuků, tudíž se může klidně stát, že bude očekávat i příchod bouřky. Ta je často detekována 15–20 minut předtím, než k nám dorazí a než si jí tedy jako lidé všimneme. Za jasného počasí dovedou psi slyšet zahřmění, které je od nich vzdálené 64 kilometrů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Průměrný pes detekuje zvuky až na vzdálenost 1 – 1,6 kilometru. Jejich sluch také zachytí zvuky ve frekvencích 40 – 45 000 Hz, zatímco my se pohybujeme pouze v rozsahu 20 – 20 000 Hz. Například frekvence průměrného lidského hlasu je mezi 350 – 3 000 Hz. I když jsou tedy zvuky slyšet z poměrně velké dálky, psí píšťalku zachytí chlupáči na více jak 300 metrů a lidské zavolání až na 35 metrů.

Jak reaguje váš pes na bouřku?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články