Ulovil extrémně vzácného, jasně žlutého samce. Na vlastní oči ho bohužel česká komunita rybářů nespatří

Ryba připomínající barvou banán má vzácnou genetickou poruchu leucismus. Ta se projevuje sníženou pigmentací, liší se ovšem od albinismu.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Martin Glatz
                   

Tento sumec vypadá jako obrovský svíjející se banán, který má žábry. Přesně takhle se jasně žlutý sumec dostal z vody do člunu Martina Glatze. Glatz, profesionální rybář, byl na jezeře spolu se svým dvojčetem Oliverem. Ve svém životě už chytil mnoho ryb, ale žádnou, která by vypadala zrovna takhle. Nejdřív se ho zmocnila naprostá panika, což je pochopitelné. Jak sdělil médiím, nikdy nic takového neviděl a ještě teď se z toho klepe.

Největší sladkovodní ryby

Sumec velký patří spolu s jeseterovitými rybami k největším sladkovodním druhům Evropy. Pro sportovní rybáře jde o vyhledávanou a nesnadno ulovitelnou rybu. Sumec je hlavně noční dravec a jeho nejmenší míra pro lov je také stanovena zákonem. V celé řadě států se v posledních letech stal oblíbeným druhem pro akvarijní chov. Je přirozeným obyvatelem řek a jezer napříč celou Evropou a je znám pro svou enormní velikost. Dorůstá délky až 2,7 metru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jenže opravdu vzácně se najde kus, který by byl jasně žlutý. Obvyklá barva sumce velkého je tmavá, mezi zelenou a černou, jen s několika málo žlutými skvrnami. Citronově žlutý sumec má leucismus, vzácnou genetickou poruchu způsobující nedostatek pigmentace v kůži. Na rozdíl od albinismu, který je podobnou poruchou, leucismus neovlivňuje oči zvířete. Může postihnout celého jedince, nebo jen některé oblasti a tvořit tak skvrny.

Pozorován i u dalších zvířecích druhů

Tuto genetickou poruchu už badatelé zachytili u savců, plazů, ryb i ptáků. Z toho pochází senzační zprávy o žlutých tučňácích a bílých vorvaních. V roce 2017 byl žlutý sumec s leucismem zachycen v Iowě na řece Mississippi. Dostal se tehdy až na titulní stránku místních novin Herald & Review. Jenže zatímco se takové zvíře jeví krásným pro lidské oko, jeho barva je v přírodě obvykle značnou nevýhodou. Tudíž takové jedince často čeká nehezký osud.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jejich světlé a mnohdy jasné tělo je větším lákadlem pro predátory a z těchto zvířat jsou velmi snadné terče. Tento konkrétní sumec se nejspíš vyhnul předchozím nebezpečím a dost možná by mohl ještě vyrůst. Poté, co Glatz jedinečný úlovek dostatečně zdokumentoval, vypustil rybu zpátky do vody. Doufá, že sumec naroste a možná se v budoucnu stane ještě větším překvapením pro dalšího profesionálního rybáře, který se vypraví na vodu.

Narazili jste někdy na opravdu netypicky barevné zvíře?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články