Tento mořský živočich je možná roztomilý, ale rozhodně ne bezbranný. Neznalá žena kvůli videu málem přišla o život

Krásným vzhledem živočicha se nechala zlákat žena, která tak nevědomky riskovala svůj život, a to doslova. Dávejte si pozor, na co nejen v moři saháte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé živočišné druhy se mohou pochlubit nádherným pestrobarevným zbarvením. Důvodů, proč jsou ptáci, savci, obojživelníci, hmyz, atp. „oděni“ v zářivých barvách, je celá řada. Některé druhy používají své pestré zbarvení pro vzájemnou komunikaci (například chameleoni), jiné jej využijí v době námluv a páření (kupříkladu celá řada ptačích druhů), a další živočichové jimi varují potenciální predátory (za příklad stojí uvést žáby z čeledi pralesničkovitých). Podmanivými barvami připomíná svým nepřátelům hrozící nebezpečí i chobotnice kroužkovaná.

Žena nevědomě hazardovala se svým životem

O obrovském štěstí může hovořit Kaylin Marie, která se na dovolené nechala natočit v situaci, kdy v rukou držela smrtelně nebezpečnou chobotnici kroužkovanou. Jedno její kousnutí dokáže zabít dospělého člověk v řádu několika minut. Mladá žena pobývala na ostrově Bali, když na pláži uviděla dvě malé, líbivě zbarvené chobotnice. Jednu z nich okamžitě zvedla a pořídila nahrávku, z níž mnohým ztuhla krev v žilách. Video, které žena zveřejnila na síti TikTok, se okamžitě stalo virálním. Když se později dozvěděla, jakému nebezpečí čelila, zhroutila se.

Roztomilá chobotnice skrývající smrtelné nebezpečí

Chobotnice kroužkovaná (Hapalochlaena lunulata, jinak známá jako chobotnice modrokroužkovaná) je na první pohled nenápadný živočich. Její tělo má tmavožlutou až tmavohnědou barvu, váží 10100 gramů a dorůstá velikosti 12–20 centimetrů. Většinu času tráví obvykle v úkrytu – v různých menších trhlinách na mořském dně při pobřeží – který opouští jen když se vydává na lov nebo hledá partnera k páření. Ovšem v momentě, kdy se cítí bezprostředně ohrožená, se její pokožka rozzáří jasně žlutou barvou.

Na těle chobotnice se rovněž objeví pulzující, svítivě modré kruhy. Těch může mít na sobě okolo 50–60 a jejich zvýraznění je následkem reakce chromatoforů (buňky obsahující barevné pigmenty a odrážející světlo). Výrazné barvy jsou poté výstrahou pro případné predátory. Chobotnice kroužkovaná jimi dává najevo, že je prudce jedovatá. Ve slinných žlázách za pomoci symbiotických bakterií tvoří jed tetrodotoxin, který je 1 200x silnější než kyanid. (Tetrodotoxin vylučují i některé žáby z čeledi pralesničkovitých a některé ryby z čeledi čtverzubcovitých).  

@kaylinmarie21 #blueringoctopus #help #SoFiMoneyMoves #123PandoraME #TakeTheDayOffChallenge #fyp ♬ helllp the killer is ey scape ing – abi

Jedno její kousnutí, které je bezbolestné, dokáže zabít i dospělého člověka (některé zdroje uvádí, že chobotnice kroužkovaná disponuje takovým množstvím jedu, že během jednoho útoku dokáže usmrtit až 26 osob). Tetrodotoxin způsobuje postupné ochrnutí svalů, čímž zastaví i činnost plic. Smrt obvykle nastává do několika minut. Protože na jed neexistuje žádný protijed, je jedinou nadějí na záchranu okamžité poskytnutí umělého dýchání a setrvání v jeho poskytování po dobu 1 dne – tedy do momentu, kdy je jed z těla napadeného člověka vyloučen.

S jakým nebezpečným živočichem jste se již setkali tváří v tvář?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články