Co když – třeba ve spánku – spolknete pavouka: Vajíčka nakladená v žaludku, otrava jedem a další povídačky. Jaká je realita?

Přestože je stále dost lidí nemá rádo, jsou pavouci velmi užiteční živočichové. Představa, že se malý osminohý tvoreček dostane člověku v noci do pusy, je ovšem nepříjemná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pocítili jste někdy v noci to, jak se po vaší kůži sune několik malých nožiček? Nebojte se, ve většině případů je to jen vaše fantazie. Mohlo by se však jednat i o pavouka. Měli byste se v takovém případě bát, že nějakého spolknete? Dokázal by takový tvor přežít uvnitř lidského těla? Co by se stalo, kdybyste dokonce strávili jedovatého pavouka? Může do vás naklást vajíčka nebo vám jinak skutečně ublížit?

Poměrně výživný živočich

Existuje docela slušná šance, že vám některý výrazně otravný kamarád sdělil, že člověk spolkne v průměru 8 pavouků za rok. Neradi vám kazíme dojem, ale je to přesně tak. Dobré na tom je, že valná většina z tohoto nepříliš velkého množství zemře už někde v jícnu, a vy tak dostanete jen trochu proteinů navíc. Kromě toho jsou také bohatí na kyselinu listovou a zinek. Není tedy od věci o nich uvažovat jako o neplánované, ovšem zdravé noční svačince.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jakkoli děsivě to může celé znít, není opravdu žádný důvod k obavám. Pokud tedy netrpíte arachnofobií nebo podobnou poruchou, například deluzivní parasitózou. Jinak se jí také říká Ekbomův syndrom a jde o psychologickou poruchu projevující se obrovským strachem z toho, že se do vás dostane nějaký hmyz. Takto postižení lidé cítí často různé svědění, mdloby nebo si myslí, že jim zrovna něco leze po noze, případně rovnou pod kůží.

Skutečně rizikových jen 12 druhů

Pokud jsou tyto pocity jen vaše iluze, mohl by skutečný pavouk vůbec přežít uvnitř těla? Obecně vzato pavouci na člověka nezaútočí, pokud se necítí výrazně ohroženi. Když se vám ale jeden dostane do pusy, může vás otrávit? Navzdory populárnímu přesvědčení neexistuje nic jako jedovatý pavouk. Zcela jednoduše pro nás nejsou toxičtí a některé národy si je dokonce připravují jako oblíbenou pochoutku. Co když se však dostane dovnitř?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na světě je 40 000 druhů pavouků a pouze 12 z nich může člověka vážně zranit. Dorůstají velikosti 5 cm a mají tak silná kusadla, že projdou i skrze nehty. Koušou hodně hluboko, aby se ujistili, že se jed dostane až do krve oběti, navíc přežijí pod vodou i 30 hodin. Jakkoli odolně to působí, žaludeční kyseliny jsou mnohem horší. Ani jedovatý pavouk pro ně není soupeř. Existuje samozřejmě možnost, že se jim povede zachytit na vašem jícnu.

Odežene je i vaše dýchání

V takovém případě byste potřebovali asi 2–12 injekcí protijedu, tedy podle závažnosti symptomů. Jed je naštěstí škodlivý jen tehdy, když je vpíchnut, takže ani jedovatí pavouci nejsou při spolknutí škodliví. Další obavou je, že se v noci dostanou do ucha, což je však velmi nepravděpodobné. I kdyby si tam našel místečko, první sprcha ho vyplaví. Navzdory různým legendám se vám pavouk vždycky raději vyhne.

Nečekejte tedy přes noc žádné superschopnosti. Nabízí se však otázka, jestli si na noc pořizovat nějakou síť proti hmyzu. Rozhodně ne kvůli pavoukům, leda proti komárům. Pavouci mají hodně senzorů na rizika a lidé dělají hodně rámusu, ať už jde o chrápání či obyčejné dýchání. Když už by se vám opravdu dostal do otevřené pusy, zřejmě ho zabije jedno pořádné zakašlání. Pavouci ve vás jednoduše nepřežijí.

Jaký máte obecně vztah k pavoukům?

Zdroj: WhatIf
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články