Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen

O inteligenci psů různých plemen se vedou dalekosáhlé debaty a průzkumů už bylo provedeno vícero. Obecně tato zvířata patří mezi ta nejchytřejší na světě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zároveň jde o velmi členitou skupinu stran fenotypu a genetiky. Jejich inteligenci se tentokrát rozhodli prověřit badatelé z univerzity v Helsinkách. Šlo jim hlavně o případné významné rozdíly v kognitivních charakteristikách, které celkovou inteligenci indikují. Závěr zveřejnili v časopise Scientific Reports. Upozornili hlavně na rozdíly jednotlivých plemen, nikoli mezi skupinami plemen, jak tomu často bylo při předchozích výzkumech na toto téma.

Spolupráce za pamlsek

Terčem byla tudíž dědičnost kognitivních vlastností, jako je dovednost řešení problémů, sociální poznávání, inhibiční kontrola a paměťové dovednosti. Výzkum bral celkem v úvahu 13 plemen zvolených tak, aby „poskytla jasné rozdíly v kognitivních vlastnostech psů“. Vědci použili kognitivní test smartDOG, který byl zadán 2 352 dospělým psům. Zkoumání probíhalo od března 2016 do února roku 2022.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Veškeří zkoumaní psi museli mít o kooperaci jasný zájem výměnou za pamlsky. Současně nesměli být agresivní vůči lidem. Rozbory se omezily na mazlíčky ve věku 1–8 let. Podle odborníků totiž nebývají kognitivní dovednosti u mladších psů ještě plně vyvinuty. U starších se naopak projevuje určitý pokles. Do bádání byla také zahrnuta pouze plemena s minimem 40 testovaných jedinců na plemeno. Konečný vzorek tak byl 1 002 psů 13 plemen.

Soustava zkoušek psí chytrosti

Valná většina psů patřila soukromým majitelům, kteří se „zkouškou inteligence“ svého psa souhlasili. Samotné testování pak spočívalo v řešení kognitivních a behaviorálních úkolů, odměnou byly pamlsky nebo psí hračky. Tedy podle toho, co byla pro konkrétní zvíře silnější motivace. Testy kontrolovaly kupříkladu dovednost číst lidská gesta, samostatnost psů (cestu pro lidskou pomoc, když zvíře nemohlo otevřít nádobu s jídlem) a další hlavolamy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším typem úkolu byla tzv. V-objížďka. Jednalo se o dráhu ve tvaru písmene V, kterou musel pes celou obejít, aby dostal odměnu. V této soustavě zkoušek smartDOG se do čela jasně dostal belgický ovčák malinois. Konkrétně se ziskem 35 bodů z 39 možných. Druhé místo obsadila border kolie s 26 body a bronz získal hovawart s 25 body. Je však třeba podotknout, že se nejedná o výzkum reprezentativní pro celou psí populaci.

Výchozí bod s vlastním omezením

Experimenty tohoto typu lze však s čistým svědomím vzít jako výchozí bod pro tvorbu kognitivních profilů. Ty se dají specifikovat pro každé plemeno a využít pro prakticky jakékoli další analýzy. V mnoha minulých srovnáních se například na prvních místech velmi často umisťovala zmíněná border kolie. Ta se obecně řadí mezi nejinteligentnější psy, současně jde o psa učenlivého a pracovitého s téměř nevyčerpatelnou energií.

Je velmi aktivní, potřebuje dostatek pohybu a také prostoru. Je možné ji celoročně chovat venku v kotci. Také velmi snadno vychází s dalšími zvířaty, je ovšem třeba ji k tomu vést už od štěněte. Nesnáší hrubost, psychický nátlak, fyzické a psychické tresty nebo zklamání. Jde o prakticky neagresivní plemeno. S dostatečně jemným vedením a citlivostí dovede povely předvídat. Správnou socializací a zaměstnáním získáte nenahraditelného společníka.

Jak vypadá dokonalý pes dle vás?

Zdroj: Nature
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články