Proč vlastně psi jedí hovínka a jak je to odnaučit? Vyvarujte se negativní zpětné vazbě – bude mít opačný účinek

Když si pořídíte nového psa, většinou čekáte přátelskou chlupatou kouli, která bude nadšeně pobíhat kolem. Některé věci vás pak zaskočí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pippa Mattinson ve své nejnovější knize Happy Puppy velmi podrobně zavádí nové majitele do tajů štěněcího věku. Tedy od příprav na příchod čtyřnohého kamaráda do rodiny až po jeho vyprazdňování a další podivné návyky. „Noví majitelé jsou často v šoku, když zjistí, že jejich krásné štěňátko si hrozně oblíbilo svou vlastní stolici.“ Koprofagie, jak se tento jev odborně nazývá, je ovšem u štěňat běžná. A to natolik, že ji zkušení majitelé považují za normální projev.

U sebe i u jiných psů

Kromě recyklace vlastního oběda bývají psi nadšení i z výkalů jiných zvířat. Odborníci si dosud nejsou jisti, proč k tomuhle chování u psů dochází. Tedy proč s oblibou konzumují vlastní stolici i tu cizí, existuje ovšem více možností. Dvě základní jsou, že se jim to prostě líbí a že se takto snaží využít všechny živiny z jídla, které snědli. Jednu ze studií provedl Dr. Benjamin Hart a ukázal, že až 16 % psů je silnými mrchožrouty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsledky také ukázaly, že stolici konzumují častěji feny než psi. Rozdíly jsou rovněž v plemenech – výkaly například vůbec nejedí pudlové, na druhé straně se této činnosti věnuje až 38 % border kolií. Zcela běžný zvyk je to také u labradorů. Neomezuje se přitom na hladovějící, líné nebo špatně živené psy. K častému zahanbení majitelů se takto projevují i ti nejlépe cvičení psi s vynikající stravou a obecným zacházením.

Potenciální problémy a vlastní zvyk

Když chování vidíte prvně, napadne vás logicky, že jde o zdravotní riziko. Vypadá to však, že koprofagie není rizikem ani pro štěňata, ani pro dospělé psy. Někteří majitelé tvrdí, že odstranili tuto zálibu svého psa změnou stravy. Většina pejskařů dosáhla úspěchu kontrolou chování sebe i psa a také přijetím určitých opatření. Klíčovými postupy jsou odstranění pokušení, dohled nad psem v období hladu a trénink jeho chování.

Eliminace pokušení

Občas zažije koprofagii většina psů, ovšem kde není stimul, není reakce. Pes bude s hovínky experimentovat tehdy, pokud bude v prostředí bez dozoru. Když se mu to zalíbí, bude to chtít zopakovat. Nejpřímější cestou je tedy po psu stolici promptně uklidit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hladový pes pod dohledem

Nic nenasvědčuje projevům spojeným se špatným krmením, ukazuje se ovšem silnější tendence tehdy, když má pes normální hlad. Když budete hlídat štěně ještě před snídaní, má to dvě výhody. Zaprvé mu zabráníte v konzumaci výkalů a zadruhé můžete zahájit cílené změny jeho chování.

Nácvik ignorace stolice a pozitivní vazba

Změnu zahajte tím, že štěněti nabídnete zajímavější odměnu tehdy, když bude vlastní stolici ignorovat. Klíčem je ovšem nastavit proces na pozitivní cestu (něco chceme), nikoli negativní (chceme, aby něco nedělalo). Nejíst výkaly je negativní cíl, ignorovat je a pokračovat v cestě je pozitivní cíl.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První krok

Najděte pozitivní upozornění, jako slovo nebo výkřik. Vyvarujte se nešťastných nářků, když ho přistihnete při konzumaci stolice. Místo toho zvolte nadšení, když to neudělá.

Druhý krok

Signál propojte s pořádnou odměnou, kterou pes opravdu ocení. Měla by být ještě o něco lepší než pamlsky, které mu dáváte normálně.

Třetí krok

Použijte signál tehdy, když ho přistihnete. Stolici mu neberte, dejte mu na výběr mezi ní a vaším nadšením a odměnou.

Jakou máte s tímto psím zvykem zkušenost?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články