Psi jsou závislí na lidské přítomnosti a samotným je jim smutno. Jak jim pomoci vyrovnat se se stresem z odloučení?

Pes zvládne trávit čas doma o samotě, aniž by demoloval věci. Je k tomu však potřeba správně nastavený výcvik a trocha trpělivosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úzkostný stav u psa se může ukázat jako velmi vážný problém pro majitele i samotné zvíře. Ovšem v případě podstoupení speciálního výcviku by nic takového nastat nemělo. Jestli trpíte silnou obavou o svého psího přítele, kontaktujte odborníka. Ten stanoví správnou diagnózu a nabídne také cvičební program. Separační úzkost není tak známý fenomén, dost možná je to ale odpověď na mnohé problémy, u kterých dodnes pátráte po řešení.

Co je separační úzkost u psa a jak se projevuje

Separační stres je stav, kdy pes zažívá silnou úzkost při odloučení od svého majitele či dalších blízkých. Může jít i o jiná zvířata z domácnosti. Studie z roku 2019 provedená na více jak 4 000 psů ukázala tento fenomén u 13 % z nich. Tito jedinci vykazovali zjevné úzkostné chování v momentě, kdy byli ponecháni o samotě. Psi jsou v základě velmi společenská zvířata, tudíž je pro ně samota jasným spouštěčem takové reakce.

Obvyklými projevy jsou vytí nebo štěkání, destruktivní chování, kálení a močení uvnitř bytu či odmítání potravy. To všechno tehdy, když je pán mimo domov, takže jej po návratu domů čeká pořádná spoušť. Jestli si vaši sousedi někdy stěžovali, že váš pes se bez vás může zbláznit, jde nejspíš právě o separační úzkost. Ne vždy se stav ovšem projevuje takto „napřímo“. V některých případech k němu dochází i tehdy, pokud je majitel zrovna nablízku.

Diagnostika a následné postupy

Při jakémkoli podezření nebo upozornění od sousedů je na místě poradit se v první řadě s veterinářem. Některé projevy mohou mít i zcela odlišnou příčinu, je proto důležité vyloučit jiná onemocnění. Dojde-li opravdu na separační stres, poraďte se s psovodem. Ten vám pomůže najít se psem „společnou řeč“ a také vytvoří cvičební program. Dalším prvkem je také stanovení si osobních hranic pro společnou interakci se zvířetem.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pracujete-li na dálku, zkuste občas „utéct“ ze zorného pole psa. Také si udělejte čas jen pro sebe, přítomnost psa neznamená jeho zapojení do veškerého dění. Když si například chcete číst knížku a zvíře si k vám lehne, naznačte mu občas, že vám to vadí. Na druhé straně není vhodné úzkost psa ignorovat. Vykazuje-li skleslost, dejte mu jasně najevo, že jste u něj. Ignorace může úzkostnou poruchu ještě prohloubit a případné projevy zhoršit.

Jakou největší neplechu provedl pes ve vaší nepřítomnosti?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jednodenní půst může mít výrazný pozitivní vliv na vaše tělo i mozek. Dokonce prý prodlužuje život
Události247.cz
Události247.cz
EU ovládají oligarchové, kteří chtějí zničit menší členské státy, myslí si polský premiér. Vyzval k radikálnímu řešení
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Přezbrojení tankového vojska České republiky. Vítězství téměř kontumační – Leopardy 2 pro AČR
adbz.cz
adbz.cz
Netýrejte svého psa procházkami v horkých dnech. Číhá na něj mnohem víc nebezpečí, než si myslíte