Jaké zvuky vydává pavučina? Vědci nasnímali její strukturu a zachytili tóny měnící se v ohromující melodii

Pořádná pevná pavučina může fungovat jako barometr. Ve vláknech se ovšem skrývají další taje, například možnost hudební produkce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vědci z MIT – Massachusettského technologického institutu – pod vedením Markuse J. Buehlera vyvinuli nástroj, pomocí kterého se dá tato síť proměnit ve zdroj signálu. Pavouci totiž okolní svět vnímají téměř na 100 % skrze vibrace a kolísání jejich frekvencí. Proto je právě pavučina ve skutečnosti velmi složitým mechanismem pro interakci s okolím. Vůbec to tedy není jen primitivní past na chytání hmyzu, ačkoli je to jeden z jejích hlavních účelů.

Zdroj mnoha informací

Trojrozměrné skenování pomocí špičkových počítačů dovolilo podrobně reprodukovat strukturu pavučiny. Tak se zjevily také další rysy interakcí a vztahů mezi jednotlivými vlákny. Vyšlo totiž najevo, že doslova všechna vydávají zvuky. A tyto zvukové projevy se značně liší podle okolní situace. Vlákno může kupříkladu vibrovat pouhým závanem větru nebo se zatřese pohybem kořisti. To samé samozřejmě způsobí i přítomnost vetřelce.

A pokud je takový vliv příliš silný, vlákno – případně celá část sítě – se rovnou přetrhne, což se odrazí na zbytku struktury. Pro pavouka je to nenahraditelná informace a také návod, jak se v takové situaci má zachovat. Je jasné, že cílem hmyzu není skládat hudbu. Vědecký rozbor ovšem ukázal, že pavučina je tak harmonicky strukturovaná, že její melodie se rodí sama. Tedy v případě, že jsou její vibrace převedeny na zvuky konkrétních nástrojů.

Síť, která skrývá opravdu hodně

Pavučiny navíc kořist jen nezachytávají, ale naprosto cíleně lákají. Máme za to, že pavouci staví sítě na slibných „dopravních“ místech, kde se dá předpokládat zvýšený výskyt hmyzu. A následně jen čekají, co se bude dít. Nicméně hodně pavouků volí mnohem proaktivnější přístup. Jejich sítě jsou navrženy tak, aby hmyz lákaly, nejen polapily ten, který do osidel omylem zabloudí. Sítě se lesknou a třpytí zcela cíleně, protože mnoho druhů hmyzu vidí lépe v UV vlnových délkách.

iZdroj fotografie: Pxhere

Takto navržená síť také připomíná mezery ve vegetaci a hmyz proto láká letět právě tudy. Mnoho pavouku předělá prakticky celou svou síť v průběhu každého dne. Větší sítě je stojí více energie, takže je to poměrně náročné. Velké úlovky ale podle všeho více než vyváží investovanou energii. Pavučiny jsou tak mnohem komplexnější nástroj, než se na první pohled zdá. Což ovšem platí o většině věcí, které se dají v přírodě najít.

Na jakém místě doma pravidelně nacházíte pavučiny?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články