Badatelé objevili zcela nový druh pavouka. A je obrovský

Pokud vás děsí ti malí lezci, raději se teď podívejte někam jinam. Vědci totiž objevili zcela nový druh pavouka. A ten rozhodně nepatří k mrňouskům, jež přehlédnete.

i Zdroj fotografie: Queensland Museum
                   

Tento vzácný druh hnízdícího pavouka se dá najít jen v regionu Brigalow Belt uprostřed Central Queensland. Našli ho badatelé z Queensland Museum a dostal jméno Euoplos dignitas. Výzkum v oblasti probíhal poslední 4 roky jako součást projektu DIG ve spolupráci s organizacemi BHP a BMA. Cílem byla transformace způsobů, jakými muzeum skladuje, zkoumá a sdílí svoje vlastní sbírky a poznatky výzkumu. A jak tedy došlo na pavouka?

Latinská pocta velikosti pavouka

Vedoucí výzkumu, hlavní badatel muzea a kurátor sekce arachnologie Dr. Michael Rix, podotkl, že jméno nového druhu nebylo jen poklonou samotnému projektu, ale i velikosti tohoto členovce. Jméno Euoplos dignitas je odvozeno z latinského dignitas, které znamená důstojnost nebo velikost. Je to odraz ohromující velikosti jedinců tohoto pavouka. Kromě toho také spojení s projektem GID, který náš výzkum financuje,“ vysvětluje Rix.

iZdroj fotografie: Pixabay

„Tento druh je znám jen z několika lokalit kolem Einsvold a Monto v Central Queensland. Hodně obyvatelného prostoru ztratil kvůli mýcení, takže je nejspíš ohroženým druhem. Podpora z projektu DIG je životně důležitá v dalších výzkumech biodiversity Queenslandu.“ Euoplos dignitas je velký pavouk z čeledi sklepoušovití, který žije v otevřené krajině a staví si doupata v černé půdě oblasti. Vědcům poblahopřála i ministryně Leeanne Enoch.

Zkoumání ekologie a biodiverzity

„Queenslandská síť muzeí byla v roce 2022 zvlášť uznána pro svou významnou roli ve sdílení místních příběhů s celým světem,“ řekla ministryně. „Nový pavoučí druh je tak výborným příkladem přelomového výzkumu, jaký tu badatelé provádí. Naše vláda je hrdá na to, že může podporovat jejich síť a vytvářet hodnotná partnerství, jako je to s projektem DIG. Vede nás to k novým znalostem a dává místním lidem šanci setkat se se zázraky vědy.“

iZdroj fotografie: Pixabay

Generální ředitel sítě Queensland Museum Dr. Jim Thomson řekl, že práce v projektu DIG sahá daleko za digitální práci. „Tento projekt také pomáhá našim muzejním týmům přímo v terénu. Odhalujeme tak novinky o biodiverzitě Queenslandu i našich již existujících sbírek. Ty pak můžeme digitálně sdílet s návštěvníky i dalšími badateli po celém světě,“ uvedl Dr. Thompson. „Projekt v Brigalow Belt znamenal cílenou terénní práci mnoha lidí.“

Dokumentace nových druhů, světová spolupráce

„Vznikla tak nová kolekce, zdokumentovali jsme nové druhy a porozuměli ekologii i možnostem zachování druhů v regionu.“ Adam Webb, vedoucí oddělení zdraví, bezpečnosti a prostředí, pro BMA uvedl, že nový pavouk bude jen jedním z mnoha odkazů projektu DIG. „BHP, BMA a Queensland Museum mají dlouhotrvající vztahy a skrze projekt DIG jsme hrdí na to, že můžeme tyto sbírky otevřít veřejnosti,“ uvedl Adam.

„Je to pocta mít pavouka pojmenovaného po našem projektu. Ještě úžasnější však je vidět reálné výsledky pocházející z bádání, které existuje jen díky tomuto projektu.“ Informace o novém druhu byly aktuálně uveřejněny v Journal of Archeology.

Který pavouk se vám líbí nejvíce?

Zdroj: RealFix
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články