Nejvzácnějším žábám v ČR, které jsou na sklonku vyhynutí, pomůže s rozmnožováním těžká technika

Ropuchy krátkonohé jsou velmi citlivé na správné prostředí k rozmnožování. A někdy musí pomoct i bagr, aby byly jejich podmínky lepší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Žizníkově na Českolipsku se ropuchy dočkají pozitivního zásahu do svého prostředí díky bagrům a další terénní technice. Ropucha krátkonohá coby nejvzácnější žába v zemi totiž z mnoha míst mizí. Liberecký kraj proto místní pískovnu, kde se tento obojživelník vyskytuje, vyhlásil za přírodní památku. Nyní je ještě potřeba udělat ropuchám pořádné podmínky, aby v této lokalitě mohly teď i v budoucnu pohodlně vyvádět na svět své potomstvo.

Bagr za více ropuch v Česku

Žáby jsou obecně velmi citlivé na specifické podmínky prostředí, kde se rozmnožují. Stačí drobná odchylka včetně teploty vody a k rozmnožování nedojde. Tato kriticky ohrožená ropucha preferuje oblasti s minimem vegetace, což jsou právě pískovny, ať už stále v provozu, nebo ty opuštěné. Pro ropuchu ideální prostředí, protože přes den se ráda zahrabe hluboko do písku, zatímco ostatní žáby hledají mokřady s hojností kaluží.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ropucha krátkonohá je ovšem paradoxně náročná mnohem méně, protože k vývoji pulců jí stačí slušná kaluž vzniklá v kolejích těžké techniky. A protože v Žizníkově končí těžba písku, změní se tamní pískovna s pomocí investice dvou milionů korun na žabí rezervaci, kde budou moci ropuchy krátkonohé pohodlně vyvádět mladou populaci. Původně měla přijít rekultivace, jenže místo by tak pro ropuchy nebylo vhodné.

Uměle vytvořené prostředí pro výchovu

Plochy, které sousedí s právě zanikající pískovnou, byly pomocí bagrů přetvořeny v terén plný přesypů a mělkých tůněk těsněných jílem. Taková gigantická pozemní Petriho miska o rozloze 3,5 hektaru, která obsahuje vhodné prostředí právě pro ropuchy. Místní orgány jsou o to víc rády, že se projekt podařilo realizovat i v dnešní poměrně turbulentní době, protože na přírodu by se dle jejich názoru nemělo zapomínat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Oblast bude dále sledována, tak aby prostředí ohroženému druhu obojživelníka skutečně vyhovovalo. Areál je navíc volně přístupný, proto se na neobvyklé místo mohou návštěvníci přijít podívat jak na obojživelníky, tak i obří hmyzí hotel, který tvoří součást jednoho z panelů s informacemi. V budoucnu je v plánu zapojení off-roadových aut, která tu lze testovat, a společně s další technikou přispějí k udržování vhodného terénu.

Zdroj: Ministerstvo kultury

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články