Mazlíčci, které rozhodně nechcete mít doma, pokud nemáte dostatek prostoru. Jejich gigantické rozměry vás doslova uzemní

Všechna zvířata na následujícím seznamu mají jednu věc společnou – převyšují své pány. Takže je tu vlastně mnohem víc na místě opravdu páníčky, protože jsou malí.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Cary a Phila Yellottových
                   

Chovat doma zvíře není nic zvláštního. Psa nebo kočku najdete dneska skoro v každé domácnosti. Někteří lidé si ale oblíbili skutečně raritní kousky. Voliéra s ptáky, chov sov na zahradě, případně veverky v pokoji. V Rusku je chováno poměrně dost havranů a dalších ochočitelných ptáků. Jenže pár lidí je rekordmany, protože jejich zvířata jsou ve svém druhu ta nejvyšší na světě. Schválně, co z toho byste chtěli mít doma jako společníka či pomocníka.

Nejvyšší kůň a osel na planetě

Belgický kůň Velký Jake měří 211 centimetrů, tedy kousek přes dva metry – a to bez podkov. Tedy od kopyt po hřívu mezi lopatkami. Je tak o 10 centimetrů vyšší než průměrný hráči NBA, kteří měří dva metry. Jake byl vychován na farmě Jerryho Gilberta ve Smokey Hollow v Poiynette ve Wisconsinu. Když se ho někdo – tedy Jerryho – zeptá, jaké to je mít největšího koně na světě, říká, že si to užívá. Dělá mu radost, když kvůli Jakeovi lidé přijedou a vidí ho.

Romulus z druhu American Jackstock je zase nejvyšším oslem na planetě a to s výškou skoro 173 centimetrů. Žije v Red Oak v Texasu se svými majiteli Carou a Philem Yellottovými. Něco musí mít zřetelně v genech, protože jeho bratr Remus je jen o něco menší. Za svým bratrem zaostává jen o několik centimetrů. Oba mají na ranči v Texasu důležitou práci. Chrání totiž celou plochu a všechny plodiny před predátory jsou například kojoti.

Nejvyšší pes a kočka na celém světě

Zeus je německá doga a na své majitele udělal opravdu dojem. S jeho výškou 112 centimetrů se taky není čemu divit, byla potvrzena v roce 2011. Dělá to z něj největšího psa světa a je zapsán v Guinnessově knize rekordů. Zeus bohužel v roce 2014 pošel a rekord momentálně drží další německá doga Freddy. Žije v Essexu ve Spojeném království. Je však o 8 centimetrů menší než Zeus, takže jeho titul zůstává. No a Freddy je stejné rasy.

Kočky ze savany jsou díky svému polodivokému dědictví známé velkými rozměry. Arcturus Aldebran Powers proto zaslouženě získal titul největší kočky, když dosáhl skoro 50 centimetrů (48,4). Patří Williamu a Lauren Powersovým z Michiganu. Navíc sdílí domov s dalším rekordmanem. Cygnus je držitelem nejdelšího kočičího ohonu na světě. Jeho oháňka má neuvěřitelných 44,66 centimetrů. Obě kočky pošly v roce 2018, jejich rekordy ale žijí dál.

Největší druh křečka překvapí

Po předchozích obrech může překvapit právě zařazení něčeho tak drobného, jako je tento hlodavec. Jenže křeček polní umí také překvapit svými rozměry. Při odečtení délky ocasu mohou tito hlodavci dosáhnout délky až 34 centimetrů. To je vzdálenost mezi loktem a dlaní dospělého člověka. Ocásek pak přidává ještě přibližně 6 centimetrů délky. Křeček polní je tak 7násobkem nejmenšího druhu, Křečíka Roborovského, který dosahuje jen 5 centimetrů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Abychom byli spravedlivý, nejvyšším koněm v historii byl Sampson, kterému se také říkalo Mamut. Pocházel z Bedfordshiru v Británii a narodil se roku 1846. Byl změřen ve věku 4 let a je zdokumentováno, že měřil fantastických 219 centimetrů. Jerryho tedy překonává o 9 centimetrů. Pokud tedy někdy narazíte na snímek s podivně velkým koněm, oslem nebo psem, nemusí to být fotomontáž. Možná jste zrovna narazili na jednoho z nich.

Zvládli byste doma takové zvíře?

Zdroj: GuinessWorldRecords

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články