Nejlepší způsoby, jak ochránit psa před klíšťaty a riziky s nimi spojenými

Uchránit vašeho psího miláčka před klíšťaty vyžaduje ostražitost po celý rok, takže se na způsoby ochrany pojďme podívat blíž.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejúčinnějším krokem v ochraně psa před klíšťaty je bez jakékoli diskuse prevence. Správný prostředek proti klíšťatům je potřeba aplikovat průběžně po celý rok. Ideálně se o vhodném preparátu poraďte s veterinářem, který stanoví ochranu s ohledem na rasu i případné další zdravotní obtíže vašeho psa. Pamatujte také, že nemusíte chodit do lesa, klíšťata si můžete donést i z procházky městským parkem.

Pravidelná kontrola srsti

Zvláště v případech, kdy váš čtyřnohý přítel pobíhá po louce nebo se prodírá křovinami, je třeba ho kvůli klíšťatům prohlížet pravidelně. Soustřeďte se hlavně na krk pod obojkem, hlavu, uši a pracky mezi drápky. Mějte také na paměti, že jakmile se klíště napilo krve a odpadlo, nalezení samotného kousnutí je ještě těžší. V takovém případě nejspíš ani nezjistíte, že váš pes nějakého parazita měl. Průběžná kontrola proto pomůže odhalit klíště, když ještě saje a je patrné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hnědá klíšťata se na psu živí po celý život a najdete je v boudě, v pelechu i na zahradě, mohou také přežívat uvnitř vaší domácnosti. Přirozeným hostitelem těchto roztočů jsou divoká zvířata, vysoká tráva, křoviny a les jim poskytují nejlepší podmínky. Ovšem městské parky, promenády nebo jakákoli obecní zeleň nejsou těchto návštěvníků ušetřeny. Je proto omylem se domnívat, že pokud nechodíte se psem do lesa, riziko spojené s klíšťaty se vás netýká.

Udržování zahrady

Kromě preventivního prohlížení vašeho psa není od věci věnovat také pozornost vlastní zahradě. Klíšťatům se líbí přerostlá tráva, větve a nejrůznější volně rostoucí křoviny bez dlouhodobé údržby. Zeleň je tedy potřeba upravovat, tzn. sekat trávu, zastřihovat keře apod. Pokud u psa nacházíte klíšťata ve vyšší míře než normálně, je dobré prozkoumat, kudy pobíhá, a opatřit například odpovídající postřik.

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě, že budete zahradu ošetřovat proti klíšťatům chemicky, vždycky dbejte pokynů výrobce konkrétního produktu. Tyto prostředky obvykle vyžadují, aby se v oblasti jejich aplikace po určitou dobu nepohybovali ani lidé, ani zvířata. Váš pes nejspíš z omezení nebude nadšený, je to ovšem pro jeho dobro. V rámci Evropské unie patří ČR k státům s nejvyšším ročním výskytem nemocí pocházejících od klíšťat, takže není radno tyto parazity podceňovat.

Zdroj: AdvantagePetCare

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články