„Projektilový“ mravenec vám zajistí nejhorších 24 hodin v životě. Jeho kousnutí je to nejbolestivější na planetě, ale zároveň prý léčí

Amazonští projektiloví mravenci sice měří jen asi 3 centimetry, mají ale nesnesitelné žihadlo, které nechává oběť ve stavu plném bolesti, včetně paralýzy a halucinací.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedná se o druh Paraponera clavata a říká se mu někdy také 24hodinový mravenec. Lidé, kteří měli tu značnou smůlu, že je bodlo toto titěrné pralesní stvoření, prohlašují, že jde o bolest nesrovnatelnou s žádnou jinou. Spolu s obrovskou agonií má ale jed tohoto mravence některé zdravotní přínosy. Kromě toho ho skupina domorodých Brazilců v Amazonii používá během iniciačního rituálu svých nejtvrdších bojovníků.

Proč je projektilový mravenec noční můrou celého pralesa?

Plně vzrostlý mravenec měří podle ThoughtCo. cca 3 cm. Jako mnoho dalších druhů hmyzu se živí nektarem a různými housenkami. Je aktivní ve tmě a žije poměrně krátkou dobu, kdy jen několik jedinců dosáhne stáří 90 dní. Na první pohled tedy nevypadá nijak děsivě. Jenže pro jeho hrozivé jméno je důvod. Jeho bodnutí se řadí mezi opravdu nezapomenutelné zážitky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle Culture Trip prohlásil kdysi entomolog Dr. Justin Schmidt, že jeho žihadlo je „čistá, intenzivní a oslnivá bolest. Jako jít po žhavém uhlí s obrovským hřebíkem v patě.“ Naštěstí dosud neexistuje případ úmrtí na toto bodnutí. A další dobrá zpráva je, že bolest přirozeně odejde během 24 hodin – proto jeho druhá přezdívka. Mravenec také nebodá, dokud není přímo napaden nebo jinak vyprovokován. Když to ale udělá, existuje pro oběť jen bolest.

Lékařské využití mravenčího jedu

Že jsou nejrůznější jedy využitelné v medicíně, není nic překvapivého. Nakonec oblíbený botox pochází z toxinu botulinu a jed projektilového mravence není výjimkou. Ve studii uveřejněné v roce 2001 v Protein Spotlight upozornila Vivienne Baillie Gerritsen na skutečnost, že jed tohoto mravence byl domorodci v Amazonii používán po celá staletí. Konkrétně jako léčebný prostředek na revmatismus. Další svědectví přinesl VICE.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V roce 1968 pracoval v bolivijské Amazonii Němec jménem Gunter Holzmann. Pomocí tohoto zázraku se zbavil projevů artritidy. Mravenčí jed má obecně značnou historii využití ve východní medicíně, hlavně díky údajným protizánětlivým účinkům. VICE také podotýká, že konkrétní druhy mravenců byly v Indii využívány pro zlepšení zraku, v Maroku pro úlevu od únavy a v Austrálii na léčbu bolestí hlavy. Každý druh má zřejmě to své.

Přechodový rituál bojovníků kmene Sateré-Mawé

Domorodá skupina Amazoňanů žije na místě dnešní Brazílie. Nejsou známí jen pro pěstování guarany, ale také jako uživatelé mravenčího jedu během obřadů. Jde o iniciaci, při které se chlapci stávají muži. Podle Smithsoninanu noří zvířata nejdříve do přírodního sedativa a mravenci jsou následně zapleteni do rukavic z listí. Ty jsou navlečeny na ruce chlapcům ve věku 12 let, přičemž žihadla míří dovnitř. Následující děj je celkem očekávatelný.

Mravenec se probere a dalších 10 minut bodá do nebohého nositele rukavice. Následují svalové křeče, dezorientace a halucinace. Mladí bojovníci ale tímto procesem neprochází jen jednou. Teprve po 20. rituálu tohoto druhu jsou považováni za dospělé. Pokud ovšem nepatříte ke kmenu Sateré-Mawé, vyhněte se těmto mravencům za každou cenu. Ano, bolest přejde za 24 hodin, ale bude to téměř určitě nejhorší den vašeho života.

Jaké nejbolestivější zranění od hmyzu jste zažili?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články