Kočky a psi budou nejspíše potřebovat vlastní vakcínu

Může se stát, že naši mazlíčci budou potřebovat vlastní typ Covid vakcíny, aby virus nemohl dále mutovat a dostat se zpět na lidi.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

O koronaviru je známo, že napadá ještě další skupiny živočichů kromě lidí. To zahrnuje psy, kočky, norky, tigry a gorily. V tuto chvíli si ovšem vědci nemyslí, že by zrovna zvířata hrála v šíření nákazy významnou roli a výskyt ve zvířecí populaci je obecně nízký. Nicméně tyto potenciální „rezervoáry“ mohou být riskem v budoucnu, kdy vzhledem ke kontinuálnímu kontaktu s člověkem může zmutovaný virus skočit zpátky.

Jsou všude s námi

Riskantní je skutečnost, že zvířata se pohybují stále kolem nás a mohou fungovat jako latentní rezervoáry viru, který tak má další prostor k cirkulaci. Nejdříve koluje virus mezi zvířaty a pak si začne vyvíjet vlastní mutace specifické právě pro zvířata. Pak se mohou tyto varianty dostat zpátky na člověka, což by mohlo zcela zopakovat celý cyklus toho, co je aktuálně vidět na celém světě. Z toho důvodu může být v budoucnu nevyhnutelná vakcinace právě zvířat a domácích mazlíčků.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Není to rozhodně na pořadu dne, jde spíše o nastínění možnosti ke zvážení di budoucna, která by mohla předejít mnoha dalším problémům. Aktuálně vědci nezachytávají přenosy mezi mazlíčky a majitelé se nemusí strachovat, je ovšem lepší se na tuto možnost v nějakém horizontu připravit. Stejně tak se světové organizace nechystají k žádným speciálním zvířecím certifikacím pro vyráběné nebo vyvíjené vakcíny.

Pozor na norky

Žádná data nebo vzorky nenaznačují, že by taková vakcína byla aktuálně k užitku, shodují se vědecké časopisy. Samozřejmě společnostem nic nebrání se do takových projektů pustit, ovšem bez schválení je nemohou distribuovat. Ovšem vakcína pro norky je trochu jiný příběh, protože u nich k přenosu na člověka už došlo, i když případů je minimum. Dokonce podle New York Times firmy v USA i Rusku pracují na vývoji vakcíny právě očkování norků na farmách.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Stejně tak lékové agentury počítají s licencováním vyvinutých přípravků. Navíc se objevují opakované výzvy pro zdravotní a bezpečnostní předpisy pro prevenci přenosu – a tím pádem evoluce – nových variant koronaviru v těchto situacích. Jakékoli úsilí vedoucí ke zvýšení veřejného zdraví a podporující očkování jakéhokoli druhu je nanejvýše důležité. Jak v klidných dobách, tak obzvláště v době celosvětové pandemie, kde nemusí hrát roli jen kontakt mezi lidmi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články