Další nové živočišné druhy: V jeskyních Antarktidy vědci nachází organismy, o jejichž existenci neměli ani ponětí

Dosud neznámé stopy fauny a flóry objevili badatelé poté, co sopečná pára před několika lety vytvořila v ledu Antarktidy rozsáhlé jeskyně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dřívější představa o Antarktidě vykreslovala tento kontinent jako ledovou pustinu, která je zcela bez života. Rostoucí poznatky ale ukazují, že takový náhled je zcela odlišný od skutečnosti. Poslední studie na jižním pólu odhalují velmi bujnou biodiverzitu. Rozdíl je v tom, že tyto rostlinné i živočišné druhy se nachází pod ledem, nikoli na povrchu. Jedním z příkladů jsou jeskyně na Rossově ostrově, prozkoumané při studii Mount Erebus z roku 2019.

Netušené organismy skryté pod ledem

Badatelé z Australské národní univerzity tehdy objevili rozsáhlé jeskynní systémy, které obklopují jednu z aktivních sopek v Antarktidě. Tým je toho názoru, že klima uvnitř těchto rozsáhlých slují je dostatečně obyvatelné právě pro všemožnou, dosud málo probádanou faunu i flóru. Během studie pod Mount Erebus na území Rossova ostrova narazili na vzorky DNA odpovídající mechům, řasám a drobným bezobratlým živočichům.

Nalezena byla také DNA sekvence, která se neshodovala s žádným dosud klasifikovaným organismem. Setkali se tedy s druhy, které čekají na poznání, popsání a zařazení do „stromu života“. Rossův ostrov je tvořen třemi sopkami u pobřeží Viktoriiny země v Rossově moři u Rossovy ledové bariéry v Antarktidě. Sopka Mount Erebus s nadmořskou výškou 3 794 metrů z něj dělá šestý nejvyšší ostrov světa.

Celé ekosystémy a další jeskyně

„Výsledky dosavadního bádání poskytují velmi zajímavou představu o tom, co všechno by mohlo žít pod ledem Antarktidy,“ vysvětluje vedoucí výzkumnice Karidwen Fraser. Další expedice se má vypravit do větších hlubin těchto sopečných jeskyní a na mnohem delší dobu. Právě tam se pravděpodobně budou vyskytovat další stopy zatím stále tajemných antarktických tvorů. Jde o dosud netušený a také nedotčený svět.

iZdroj fotografie: Pxhere

Podle některých výzkumníků se bude nejspíš jednat nejen o jednotlivé živočichy či rostliny, ale o celé propojené ekosystémy. Mount Erebus je navíc jen začátek, protože na území ledu“ zatím víme o 15 aktivních sopkách. Je tedy velmi pravděpodobné, že stejné subglaciální jeskynní systémy se budou nacházet pod každou z nich. Což znamená, že se na Antarktidě nejspíš nachází další obrovská ložiska organismů.

Čím vás toto území nejvíce fascinuje a láká?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články