Primitivní triky naučí vašeho psa poslušnému chování. Letitá cvičitelka prozradila, jak na to. Zvládne je každý v pohodlí domova

Pokud přemýšlíte o pořízení psa, stojí za zvážení nácvik některých základních příkazů. Trénink poslušnosti se hodí a může předejít mnoha problémům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho majitelů psů nad poslušností svého čtvernožce nijak výrazně nepřemýšlí. Jeho vlastní manýry a roztěkanost berou jako jeho přirozenou součást. Jenže takový základní výcvik prospěje i psu samotnému. Jsou totiž nastaveni na vnímání pevných mantinelů, které je zbavují stresu z neznáma. Trochou tréninku získáte tedy nejen věrného společníka, můžete se navíc vyhnout mnoha případným problémům. Nebo vám pes zachrání život.

Potřebnost pravidelné procházky

Jestli uvažujete o koupi štěněte, vězte, že jeho zažívání pracuje velmi svižně. Tím pádem po jídle potřebuje močit nebo kálet už za 15–30 minut, je tedy žádoucí ho brát pravidelně ven. Dohlédněte na to, aby si pes ulevil na místě, které je pro něj známé a kde se bude cítit bezpečně. Každé ráno ho vezměte ve stejný čas na stejné místo, takže si na rutinu rychle zvykne. Výlet ven zakomponujte i po jeho probuzení z odpoledního zdřímnutí.

iZdroj fotografie: Pxhere

Když se na něj naštvete za chyby (protože čurá všude možně), bude akorát ve stresu a nic se nenaučí. Nekřičte, mluvte na něj klidným hlasem a mějte s výchovou svého malého kamaráda trpělivost. Vám také nejspíš nejde vždycky všechno hned. Když proběhne venčení hladce, nezapomeňte ho odměnit. Taky ho netrestejte, když půjde někam jinam, jen ho přeneste zpátky. Pravidelnost a odměna jsou nejlepší recepty, pokud chcete psa něčemu naučit.

Sedni a k noze aneb základní ovládání

Tohle není o tom, aby byl váš pes bezduchý robot. Jenže v mnoha situacích je zkrátka potřeba, aby se pes uklidnil a následoval vás, nebo naopak zůstal na místě. Dejte mu pamlsek k čenichu, zvedněte ruku a nechte ho, ať ji hlavou následuje. Jak zvedne hlavu, zbytek těla jde dolů. Když dá zadek na zem, řekněte: „Sedni!“ a pamlsek mu dejte. Opakujte to několikrát denně, dokud si to nezafixuje, taky v jiných situacích a během procházky.

iZdroj fotografie: Pxhere

Povolání psa „k noze“ je asi nejzákladnější příkaz, který je skutečně potřeba. Nejde jen o chování, ale také o bezpečnost vás, psa i okolí. Dejte psovi vodítko, snižte se na jeho výšku a jemně řekněte: „K noze!“, zatímco lehce zatáhnete za vodítko. Když se vydá po směru, dejte mu odměnu a pohlaďte ho. Když už si příkaz spolehlivě zafixuje, sundejte mu vodítko a cvičte v bezpečném prostředí, kde případná chyba nikoho dalšího neohrozí.

Aby pustil a taky zůstal

Naučit psa nechat věci na pokoji je velice užitečné, zvláště pokud se s ním pohybujete venku. Dejte si do obou rukou pamlsek. Ukažte mu jednu zavřenou pěst s odměnou a řekněte: „Nech to!“ Nechte ho olizovat, čichat i štěkat, ale projevy ignorujte. Jakmile nechá ruku být, dejte mu odměnu z druhé. Opakujte, dokud nenechá zavřenou pěst být po prvním příkazu. Pak ho odměňte jen tehdy, když od sevřené ruky odejde a taky se na vás podívá.

iZdroj fotografie: Pxhere

Příkaz „zůstaň“ slouží k tomu, aby pes zachoval klid a zůstal na místě v různých situacích, například po prohánění dalšího zvířete nebo skákání na hosta. Pro začátek se ujistěte, že pes už umí „sedni“ opravdu dobře. Otevřete před sebou dlaň ruky a řekněte: „Zůstaň!“ Odstupte o dva kroky a odměňte ho spolu s pohlazením, pokud zůstane na místě. Pomalu zvyšujte vzdálenost, o kterou ustoupíte, a vždycky ho odměňte, i když zůstane jen na chvíli.

Místečko na klidný spánek

Pro psa je naprosto klíčové, aby měl vlastní pelech, potřebuje se ale naučit na něj chodit na příkaz. Poskytněte mu teplé a pohodlné místo na spaní, přidejte klidně polštáře a deku. Zaveďte ho tam pomocí pamlsku nebo hračky, aby si k místu vytvořil skutečně pozitivní vztah. Je potřeba, aby pes cítil, že on sám si vybral právě tohle místo, takže pokud ho budete nutit, nebude to fungovat. Spojí si totiž místo se silně negativním pocitem.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pokud se chcete se psem podělit o vlastní postel, je potřeba provést to správně. Počkejte do doby, kdy bude skutečně vytrénován, nikdy by totiž neměl skočit do vaší postele bez vyzvání. Když se v budoucnu rozhodnete jeho spací místo změnit, ujistěte se, že má hodně potravy a aktivity. Zvykne si pak na nové okolnosti mnohem snadněji. Sami uvidíte, že pes se základními návyky bude spokojenější a ušetří vám mnoho problémů.

Šel výcvik hladce, nebo jste se setkali s problémy?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články