Jak správně pohladit kočku, aby se jí to líbilo? Nepodceňujte sílu mazlení, odvděčí se vám nastokrát

Kočky jsou někdy náladové, a zatímco jednu chvíli si užívají prsty rejdící po hřbetě, v další vteřině uhýbáte před ostrými drápky. Vynadat zvířeti je pak velmi jednoduché.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jenže co když je chyba někde trochu jinde? Co když existují způsoby drbání a hlazení, které si kočky opravdu užívají, zatímco jiné jim vadí? A my to zkrátka jen nevíme? Zaprvé se musíme trochu podívat na kočičí rodokmen, tedy kočku plavou, afrického předka. Ta byla vnímána hlavně jako škůdce, zatímco moderní domácí kočky považujeme minimálně za cenné společnice. V mnoha případech jsou to dokonce „chlupatá miminka“ se vším, co k tomu patří.

Ze škodné přítelem lidského rodu

Změna vztahu ze škůdce na domácího společníka se nejspíše odehrála v době před 4 000 lety, tedy o trochu později než domestikace psa. Mohlo by se zdát, že je to pro plnou domestikaci kočky dostatečná doba. Jenže i mozek kočky domácí stále vykazuje stejné způsoby myšlení jako u divokého afrického předka. Kočky plavé žily o samotě a komunikovaly hlavně pachy – jen aby nemusely přímo vidět jedna druhou. Společenské chování tak není odkud brát.

iZdroj fotografie: Pixabay

Lidé jsou na druhou stranu velmi společenské bytosti se zálibou v dětinskosti – velkých očích a čelech, malém nose a kulaté tváři. Právě proto shledáváme kočičí tváře tak přitažlivými. Nepřekvapí tudíž, že v nás toto zvíře přímo vyvolává touhu pohladit, obejmout a vzít do náruče. A protože kočky mají dědictví samotářů, je to pro ně poměrně často až příliš těsný kontakt. Jsou k němu svolné, ale buď správným způsobem, nebo až po delším čase.

Jak se s ní správně pomazlit

Klíčem je nechat kočce co největší prostor na reakce, volbu a kontrolu situace. Lidé se zkrátka potřebují v kontaktu trochu krotit, stojí to ovšem za námahu, zvlášť když se chcete vyhnout zranění. Většina koček si užije doteky kolem uší, pod bradou a kolem tváří – dominuje hlava. Kočka má hodně způsobů, jak vám naznačí, že se jí kontakt zamlouvá, ideálně začne příst a tlapkami si přitahovat vaše ruce. Natočí k vám uši a bude celkově velmi uvolněná.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakékoli známky stresu nebo averze jsou chvílí, kdy je lepší se stáhnout. Kočka vám bude uhýbat před rukou, nebude na vás nijak reagovat (lepší případ), bude silně švihat ocasem a hlasitě syčet. Pokud se po vás ožene, je lepší zcela vyklidit pole. Kočka je osobnost a je třeba zjistit, co se jí líbí. Největší známkou důvěry je, pokud si na vás kočka sedne a natočí se k vám zadkem. Není to pohrdání, vystavuje vám nejcitlivější část těla a má k vám tudíž důvěru.

Máte doma kočku? Jestli ano, jaké způsoby mazlení a drbání preferuje?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články